دپارتمان فوق تخصصی سونوگرافی

یک نوع دستگاه تصویربرداری است که با استفاده از امواج صوتی با فرکانس بالا، اندامها و ساختارهای داخل بدن را نگاه می کنند. در دوران بارداری، پزشکان از این نوع تصویربرداری برای مشاهده جنین استفاده می کنند. بر خلاف اشعه ایکس، امواج این معاینه شما را به اشعه ای منعکس نمی کند و مضر نمی باشد.

سونوگرافی آنومالی

سونوگرافی آنومالی، یک روش بررسی دقیق رشد جنین در سه ماهه دوم بارداری است. با استفاده از این روش، می‌توان به صورت جزئی اندام‌های جنین را اسکن کرد. در طی اسکن آنومالی قلب، مغز، نخاع، کلیه‌ها و شکم جنین مورد بررسی قرار می‌گیرد. از طریق انجام این روش می‌توان ۱۱ اختلال نادر را در جنین شناسایی کرد.

در این شرایط مادر نمی‌تواند تغییری در شرایط بارداری خود ایجاد کند؛ ولی اقدامات درمانی در صورت نیاز انجام می‌شود. این اسکن معمولا در محیطی تاریک انجام می‌شود تا تصاویر سیاه و سفید حاصل شده باکیفیت باشند. با انجام این روش خطری مادر یا جنین را تهدید نمی‌کند؛ صرفا ممکن است کمی فشار به شکم مادر وارد شود.

سونوگرافی آنومالی​

سونوگرافی داپلر

این روش که به اسم سونوگرافی رنگی نیز شناخته می‌شود؛ روند بررسی را با دقت بیشتری پیش می‌برد. این نوع اسکن بدون نیاز به اشعه یا تزریق ماده خاصی به بدن مادر انجام می‌شود. تابش امواج صوتی به بافت‌های بدن و بازتاب آن‌ها در نهایت تصاویری رنگی تولید می‌کند. این نوع تصاویر کاربرد وسیعی در بررسی عروق خونی جنین ایفا می‌کنند.

این اسکن اصلی‌ترین روش تشخیص بیماری ترومبوز عمیق عروق است. به طور کلی می‌توان گفت این روش جریان خون را در تمامی نواحی در نظر می‌گیرد. در صورتی که مسیر خون در بخشی کم یا متوقف شده‌باشد به راحتی تشخیص داده می‌شود. نازکی و ورم در قسمتی از رگ که آنوریسم نامیده می‌شود نیز مشخص می‌شود.

در شرایطی که مادر احساس خستگی کند یا به تازگی اقدامات درمانی قلبی عروقی بر روی او انجام شده باشد؛ پزشک این روش تصویربرداری رنگی را تجویز می‌کند.

سونوگرافی رنگی

سونوگرافی عمومی

برای انجام این روش از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می‌شود. نوع عمومی این تصویربرداری بدون درد و خطر است و به منظور تشخیص بیماری‌های احتمالی به کار می‎‌رود. در این روش پروب کوچکی که در واقع یک مبدل است تولید و دریافت بازتاب امواج را بر عهده دارد. تفاوت در ساختار بافت‌های بدن، در نهایت موجب ایجاد تصاویر در یک کامپیوتر با امواج بازتابی می‌شود.

در این تصویربرداری از امواج پر انرژی، مثل اشعه ایکس استفاده نمی‌شود. این راهکار، جزو آزمایش‌های غیر تهاجمی در پزشکی است که به منظور تشخیص و درمان بیماری‌ها کاربرد دارد. در این اسکن عمومی تصاویر در لحظه از امواج صوتی بازتاب شده تشکیل می‌شوند. این سازوکار باعث می‌شود از این روش به منظور بررسی ساختار و حرکت اندام‌های داخلی استفاده شود.

سونوگرافی

سونوگرافی چند قلویی

روش‌های معمول اسکن سونو ممکن است یافته‌هایی مبنی بر وجود چند جنین را نشان دهد. بهترین زمان برای تشخیص بارداری چندقلویی انجام این روش در هفته دهم بارداری است.

در صورتی که بارداری چند قلویی با تعداد زیادی جنین همراه باشد؛ تشخیص دقیق تعداد آن‌ها حتی در سه ماهه سوم هم ممکن است با خطا همراه باشد. برای تشخیص دقیق از سونو واژن و شکمی چند قلویی می‌توان استفاده کرد.

علائم بالینی که در کنار این روش تصویربرداری به تشخیص چند قلویی کمک می‌کنند:

  • افزایش زیاد وزن مادر در دوران بارداری
  • شنیدن صدای بیشتر از یک قلب
  • افزایش اندازه رحم بیشتر نسبت به سن بارداری مادر
  • اطلاعات حاصل از انواع اسکن‌های سونو قبلی
  • مشاهده حرکات همزمان جنین در بخش‌های مختلفی از شکم
سونوگرافی چند قلویی​

سونوگرافی DV-TR- NB-NT

برای بررسی ژنتیک و کروموزوم از این سونوگرافی استفاده می‌شود. این راهکار نقش مهمی در تشخیص ناهنجاری‌های جنین دارد و در سه ماهه اول انجام می‌شود. سونو NT از طریق شکم یا واژینال صورت می‌گیرد که در هر دو روش نتایج یکسانی حاصل می‌شود.

در ۹۵ درصد مواقع، سونو NT از طریق شکم انجام می‌شود و از راه واژینال معمولا به ندرت صورت می‌گیرد. سازوکار اصلی این روش بر اساس بررسی مقدار مایع پشت گردن جنین است. در صورتی که بعد از انجام این روش، ناهنجاری در جنین تشخیص داده شود؛ می‌توان سقط جنین با عوارض کم‌تری داشت.

سونوگرافی سه بعدی و چهاربعدی

روش‌های مختلفی برای انجام سونو وجود دارد که یکی از آن‌ها سونو سه‌بعدی است. این روش با سونو عمومی تفاوت زیادی ندارد؛ فقط تصاویری حاصل از آن به صورت سه‌بعدی است. برای دیدن تصویر واضح‌تری از نوزاد می‌توان از آن استفاده کرد.

هفته ۲۶ تا ۳۰ بارداری، بهترین زمان برای انجام سونو سه‌بعدی و چهاربعدی است. در زمان‌های قبل از هفته ۲۶ام چربی در ناحیه صورت جنین کم‌تر است؛ به همین دلیل تصاویر حاصل شده وضوح زیادی از صورت جنین ندارند. در سونو چهاربعدی حرکات جزئی جنین مثل باز و بسته کردن دهان و چشم‌ها، قابل بررسی است. با این روش اختلالات آناتومیک جنین قابل تشخیص است.

نوبت انلاین
همین الان نوبت بگیر
پزشکان ما
پزشکان متخصص دپارتمان فوق تخصصی تصویربرداری و سونوگرافی