در این مقاله خواهید خواند :
شاید بپسندید
تعیین جنسیت نوزاد

تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد

تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد یکی از روش‌های پزشکی نوین است. برخی خانواده‌ها به‌دلایل مختلف، دوست دارند جنسیت کودکشان را خودشان تعیین کنند. برخی درمان‌های خانگی و طب سنتی هم احتمال می‌رود که در تعیین جنسیت نوزاد تاثیرگذار باشند. اما بسیاری از این روش‌ها تنها احتمال تعیین جنسیت نوزاد را بالاتر می‌برند و به‌صورت قطعی در این زمینه اثرگذار نیستند. خطرهای استفاده از این روش‌ها را هم نباید نادیده بگیرید. البته برخی روش‌های پزشکی می‌توانند به‌طور قطعی جنسیت کودک شما را پیش از بارداری تعیین کنند.

با ما در نگاهی به روش‌های تعیین جنسیت نوزاد پیش از بارداری همراه باشید.

آشنایی با تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد

نخستین سلول هر نوزاد انسانی از تخمک مادر و اسپرم پدر تشکیل می‌شود. بر روی تخمک مادر و اسپرم پدر کروموزوم‌های X و Y قرار گرفته است. تخمک مادر تنها دارای کروموزوم‌های ایکس است. اما اسپرم پدر علاوه بر کروموزوم X ، کروموزوم دیگری به نام Y هم دارد. جالب است بدانید کروموزومی که جنسیت نوزاد را تعیین می‌کند، کروموزوم Y است و تنها بر روی اسپرم پدر قرار گرفته است. در واقع، پدر تعیین‌کننده جنسیت نوزاد پیش از تولد است. اما موارد تاثیرگذار زیادی بر روی این مسئله دخالت دارد.

در روند لقاح، مسابقه‌ای بین میلیون‌ها اسپرم در رسیدن به تخمک در جریان است. بدیهی است اسپرم برنده با توجه به اینکه دارای کدام‌یک از کروموزم‌های X یا Y است، تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد را بر عهده دارد. در ظاهر، احتمال دختر یا پسر شدن نوزاد باید همانند هم و پنجاه‌ پنجاه باشد. اما در واقعیت، این‌طور نیست و احتمال پسر شدن نوزاد بیشتر از احتمال دختر شدن نوزاد است. میانگین درصد تولد نوزادان دختر نسبت به نوزادان پسر در سراسر دنیا ۱۰۰ به ۱۰۳ است.

برای دریافت مشاوره ژنتیک قبل از بارداری به ما مراجعه کنید.

اما برخی افراد دوست دارند با کمک از روش‌های پزشکی یا سنتی، بتوانند پیش از شکل‌گیری جنین انسانی، تکلیف دختر یا پسر بودن نوزاد خود را تعیین کنند.

راه های تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد

دو روش برای تعیین جنسیت نوزاد پیش‌ از شکل‌گیری جنین وجود دارد که بهتر است آنها را بشناسید:

روش‌ کلینیکی تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد

پزشکان از چند روش برای تعیین جنسیت نوزاد استفاده می‌کنند. این روش‌ها احتمال موفقیت بیشتری نسبت به روش‌های خانگی و سنتی دارند:

۱- تعیین جنسیت نوزاد با روش IVF و PGD

مطمئن‌ترین روش تعیین جنسیت نوزاد پیش از بارداری، روش IVF است. IVF پیشرفته‌ترین روش بارداری مصنوعی و تعیین جنسیت نوزاد است. در این روش، آمیزش بین تخمک زن و اسپرم مرد در کلینیک صورت می‌گیرد. البته پیش از این، بدن مادر با کمک داروهایی تحریک می‌شود تا چند تخمک تولید کند. پس از آن، اسپرم‌های دارای کروموزوم X یا Y در داخل این تخمک‌ها جایگزین می‌شوند.

در این روش، با انتخاب کروموزو‌های هدف، جنسیت نوزاد پیش از تولد در کلینیک تعیین می‌شود. در واقع، با کمک روش IVF اسپرمی درون تخمک مادر جایگزین می‌شود که جنسیت آن مشخص شده است.

انتخاب اسپرم دارای کروموزم X یا Y با روش PGD انجام می‌شود که یکی از روش‌های تعیین جنسیت نوزاد پیش از بارداری است. به این روش تشخیص ژنتیکی پیش از لانه‌گزینی گفته می‌شود. جداسازی اسپرم‌های دارای کروموزوم Y با توجه به وزن آنها صورت می‌گیرد. وزن اسپرم‌های دارای کروموزم Y سبک‌تر از اسپرم‌های دارای کروموزوم X است.

واحد زن و زایمان: مهم ترین سونوگرافی های دوران بارداری

۲- تعیین جنسیت نوزاد با روش IUI

IUI یکی دیگر از روش‌های بارداری مصنوعی و همچنین روش‌های تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد است. در این روش، اسپرم‌های مرد را در سانتریفیوژ قرار می‌دهند و اسپرم‌های دارای کروموزوم X را از Y جدا می‌کنند. در این روش، رنگ‌آمیزی اسپرم‌ها به کمک پزشکان می‌آید تا جداسازی آنها راحت‌تر صورت گیرد. پس از آن، اسپرم‌های دارای کروموزوم مورد نظر با روش لقاح مصنوعی بر روی تخمک مادر و در رحم او قرار داده می‌شوند.

واحد آزمایشگاه: آشنایی با آزمایش آمنیوسنتز و CVS و نحوه انجام آن

روش‌ خانگی تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد

روش‌های خانگی تعیین جنسیت نوزاد از شناخت بدن زن و مرد و احتمال پذیرش اسپرم‌های دارای کروموزم X یا Y شکل گرفته است. پایه برخی از این روش‌ها بر مبنای قانون محیط اسیدی یا قلیایی بدن مادر است. برخی درمان‌های دیگر نیز طبع گرم یا سرد مادر را مورد توجه قرار می‌دهند. بر اساس این پژوهش‌ها، محیط اسیدی احتمال پذیرش اسپرم‌های دارای کروموزم X و دختر شدن نوزاد را بیشتر می‌کند. درمقابل آن، محیط قلیایی بدن مادر احتمال پذیرش اسپرم‌های دارای کروموزوم Y و پسر شدن نوزاد را بیشتر می‌سازد.

پزشکان سنتی نیز برای پسر شدن نوزاد توصیه به خوردن خوراکی‌هایی با طبیعت گرم می‌کنند. برای دختر شدن نوزاد نیز توصیه می‌کنند تا مادر مواد خوراکی بیشتری با طبیعت سرد مصرف کند. البته هیچ‌کدام از این روش‌ها به‌طور قطعی نمی‌توانند جنسیت نوزاد پیش از تولد را تعیین کنند. توجه داشته باشید که این رژیم‌های خوراکی در یک صورت برای تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد نتیجه‌بخش است. درصورتی‌که دستِ‌کم از دو ماه پیش از اقدام به بارداری رعایت شود.

در ادامه، با برخی از روش‌های خانگی تعیین جنسیت نوزاد پیش از بارداری آشنا شوید:

۱- دقت در تعیین PH رحم مادر

پژوهش‌ها نشان می‌دهد محیط قلیایی رحم و واژن امکان پسردار شدن شما را بیشتر می‌کند. محیط اسیدی نیز احتمال دختر شدن نوزاد شما را بیشتر می‌کند. زنان برای اسیدی شدن بدن و رحمشان باید موادی با طبع سرد مصرف کنند. مصرف موادی با طبیعت گرم هم قلیایی شدن رحم زن را به دنبال دارد. برخی پزشکان سنتی توصیه می‌کنند مادران برای اسیدی شدن رحمشان، رحم خود را پیش از آمیزش با سرکه شست‌وشو دهند. برای پسردار شدن نیز جوش‌شیرین راه‌گشا است و رحم باید با آن شست‌وشو شود.

واحد ژنتیک: درمان بچه‌ های معلول قبل از بارداری

۲- دقت در زمان آمیزش

گفته شده اگر تشکیل سلول جنین در زمان نزدیک به تخمک‌گذاری صورت گیرد، نوزاد شما پسر خواهد شد. اما اگر زمان آمیزش یکی دو روز پس از تخمک‌گذاری باشد، نوزاد شما به احتمال زیاد دختر خواهد بود. (توجه داشته باشید که مادر با اندازه‌گیری هرروزه دمای بدن خود، می‌تواند زمان تخمک‌گذاری خود را بداند.)

۳- توجه به تغذیه پیش از بارداری

تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد با رعایت نکته‌های تغذیه‌ای هم ممکن است. نوع غذایی که مادر مصرف می‌کند، نقش زیادی در تعیین PH محیط بدن او دارد. برخی مواد PH بدن مادر را قلیایی می‌کنند و احتمال داشتن نوزاد پسر را بالاتر می‌برند. سدیم، فسفر، آهن، پتاسیم و روی از این دسته مواد هستند. خوراکی‌هایی مانند خرما، سیب، پسته، زیتون، سیب‌زمینی، گوشت قرمز، برنج، اسفناج، شکلات و موز دارای این عناصر هستند.

برخی از مواد هم PH بدن مادر را اسیدی می‌کنند و احتمال دختردار شدن شما را افزایش می‌دهند. این مواد هم نقش موثری در تعیین جنسیت نوزاد پیش از بارداری مادر دارند. کلسیم، منیزیم و مس محیط بدن مادر را اسیدی می‌کنند. لبنیات، کلم، قارچ، کاهو، جو، تخم‌مرغ، ماکارونی و نخود سبز از این دسته مواد به شمار می‌روند.

نکته مهم در روش خانگی تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد

دقت داشته باشید که بسیاری از روش‌ های خانگی تعیین جنسیت نوزاد با مصرف خوراکی‌هایی با طبع سرد یا گرم زمینه‌ساز محیط قلیایی یا زمینه‌ساز محیط اسیدی بدن مادر هستند. زیاده‌روی در خوردن مواد دارای طبیعت سرد یا گرم می‌تواند برای بدن بسیاری از مادران آسیب‌زا باشد.

برای مثال، خوردن مقدار زیاد مواد دارای طبع گرم برای مادرانی که فشار خون بالا، ناراحتی‌های قلبی و نارسایی کلیه دارند، خطرناک است. از طرف دیگر، زیاده‌روی در خوردن خوراکی‌های سرد هم برای مادرانی که دچار اختلالات عصبی، بالا بودن کلسیم خون و نارسایی کلیه هستند، زیان‌آور است.

سخن پایانی

شاید تعیین جنسیت نوزاد پیش از تولد کار چندان درستی نباشد. تعیین جنسیت خودخواسته، اگر در بسیاری از کشورهای دنیا معمول شود، توازن تعداد زن و مرد دچار مشکل خواهد شد. گواه این موضوع کشورهایی هستند که با روش‌های مختلف و حتی با سقط جنین آمار تولد نوزادان پسر را افزایش داده‌ اند. اگر شما هم از طرفداران تعیین جنسیت کودک هستید، بد نیست در این باره کمی بیشتر تحقیق کنید و بیندیشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید بپسندید
زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد. برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.