در این مقاله خواهید خواند :
شاید بپسندید
تاریخچه علم ژنتیک

تاریخچه علم ژنتیک

تاریخچه علم ژنتیک نشان می‌ دهد که برخی از صفات به‌ صورت بیولوژیکی از والدین به فرزندان انتقال پیدا می‌ کنند. درگذشته مطالعات زیادی بر روی علم ژنتیک در دنیا صورت‌ گرفته است که یک دانشمند به نام گیگور مندل پایه‌ گذار علم ژنتیک مدرن بوده است. در این مقاله به بررسی تاریخچه علم ژنتیک در دنیا و ایران می‌ پردازیم.

تاریخچه نظریه‌ های علم ژنتیک در دنیا

در ادامه، تاریخچه نظریه‌ های علم ژنتیک در دنیا را بیان کرده‌ ایم.

علم ژنتیک از دیدگاه بقراط

نظریه بقراط را با نام نظریه ژنتیکی آجر و ملات هم می‌ شناسند. طبق این نظریه که البته ارسطو یکی از مخالفان آن بود؛ موادی در بدن افراد و به‌ خصوص مردان به نام تاکسونومیکی وجود دارد که شامل مواد فیزیکی است. این مواد از طریق منی مردان در درون رحم زنان به یک جنین تبدیل می‌ شود و این موضوع باعث انتقال صفات ژنتیکی از والدین به فرزندان می‌ شود.

دانستنی‌ها:بررسی ساختار DNA و کروموزوم

علم ژنتیک از دیدگاه ارسطو

بقراط اعتقاد داشت که مواد انتقالی از تمام بدن نشئت می‌ گیرند؛ درحالی‌ که ارسطو بر این باور بود که بعضی از قسمت‌ های بدن انسان ‌مانند موها، ناخن، صدا و برخی دیگر از قسمت‌ ها دارای بافت‌ های زنده نیستند و نمی‌ توانند نقش مهمی در تولید مثل و وراثت داشته باشند.

به عقیده ارسطو به‌ احتمال خیلی زیاد، بسیاری از فرزندان می‌ توانند صفات پدربزرگان خود را به ارث ببرند؛ بنابراین این موضوع با نظریه بقراط که اعتقاد داشت مواد موجود در منی از تمام بدن پدر نشئت می‌ گیرند در تضاد است. به عقیده بقراط، زنان نقش چندانی در انتقال صفات ارثی نداشتند؛ این در صورتی بود که ارسطو بر این باور بود که زنان نیز در این موضوع نقش مهمی دارند.

واحد مشاوره: دریافت تخصصی ترین مشاوره ژنتیک از کلینیک نسل فردا

علم ژنتیک از دیدگاه فیثاغورث

تاریخچه علم ژنتیک از نظر فیثاغورث نیز شنیدنی است. این فیلسوف بر این باور بود که اطلاعات ارثی در منی مرد وجود دارد و زن نقش مهمی در انتقال وراثت ندارد؛ بلکه تنها به‌عنوان یک میزبان از منی مرد نگهداری می‌کند تا به جنین تبدیل شود.

علم ژنتیک از دیدگاه اپیکور

در تاریخ علم ژنتیک آمده است که اپیکور بر نقش مردان و زنان در انتقال صفات ارثی تأکید داشته است. این دانشمند توانست نظریه توارث غالب و مغلوب را ایجاد کند. اپیکور به جدا کردن و معرفی مجموعه مستقل اتم‌ های اسپرم نیز پرداخته است. بر اساس این نظریه اگر یکی از والدین دارای یک ژن معیوب و یا یک بیماری غالب داشته باشد؛ به‌ احتمال زیاد و تا حدود ۵۰ درصد، فرزندان این بیماری را به ارث خواهند برد.

علم ژنتیک از دیدگاه گریگور مندل

تاریخچه علم ژنتیک مدرن را باید به گریگور گره زد. این دانشمند با انجام Orbital hybridization (هیبریداسیون) نخودفرنگی توانست یافته‌ های تازه‌ ای بیابد که به علم ژنتیک مدرن کمک کند. گریکور مندل توانست بررسی‌ های مختلفی را بر روی نسل‌ های مختلف (دوم و سوم) گیاه نخودفرنگی انجام دهد و به قوانین خاصی برای انتقال وراثت پی ببرد. این دانشمند با بررسی‌ های مختلف توانست مفاهیم جدیدی در تاریخچه علم ژنتیک ایجاد کند.

از جمله این مفاهیم عبارت بودند از:

  • ژن
  • ژنوتیپ
  • فنوتیپ

این دانشمند سه اصل را مدنظر خود داشت؛ اما تا زمان مرگش از دیدگاه علمی هیچ‌ کدام از انجمن‌ ها و دانشمندان از دیدگاه‌ های وی حمایت نکردند.

سه اصل نظریه این دانشمند عبارت بودند از:

  1. تفکیک ژن‌ ها
  2. جور شدن مستقل ژن‌ ها
  3. غالبیت

واحد علم ژنتیک: بررسی پیشرفت علم ژنتیک و مزایا و معایب آن

علم ژنتیک از دیدگاه درویس

تلاش‌ های درویس نقطه عطفی بر تاریخچه علم ژنتیک مدرن بود. پس از مرگ گریگور مندل درویس و برخی دیگر از دانشمندان بر نظریه وی تأکید کردند.

سه دانشمند زیر ادامه‌ دهنده راه مندل بودند و باعث شدند مندل پدر علم ژنتیک دنیا شناخته شود:

  1. درویس
  2. شرماک
  3. کورنز

این سه دانشمند تحت رهبری یک فرد به نام مورگان توانستند نظریه‌ های مندل را مطرح کنند تا پژوهشگران آن‌ ها را قبول کنند. در ادامه این  راه و حدود ۷۰ سال پیش دریافتند که بخشی از ژن‌ ها در  DNA که خود بخشی از کروموزوم‌ها است ذخیره و نگهداری می‌ شوند. دانشمندان توانستند علاوه بر انسان، با تمرکز بر روی موجودات ریزتر مانند ویروس‌ ها و میکروب‌ ها تاریخچه علم ژنتیک مولکولی را شکل دهند.

تاریخچه علم ژنتیک مولکولی در دنیا

در واقع ژنتیک مولکولی شاخه‌ ای از علم ژنتیک است که با وراثت و عملکرد ژن‌ ها در مولکول‌ ها و سلول‌ ها سروکار دارد. این علم در رابطه‌ با تغییر در ساختار اسیدنوکلئیک و مولکول‌ های DNA است که با ایجاد این تغییرات، تغییراتی هم در فنوتیپ موجودات رخ خواهد داد. تاریخچه علم ژنتیک مولکولی بر پایه نظریه‌ های کلاسیک ژنتیک مدرن همچون نظریه مندلی بوده است.

البته غیر از این نظریه از دیگر مباحث همچون زیست‌ شناسی سلولی و مولکولی، بیوشیمی  و برخی دیگر از علوم همچون بیوتکنولوژی استفاده کرده است.  محققان با بهره‌بردن از ژنتیک مولکولی در تلاش هستند تا با استفاده از ارتباط جهش در ژن‌ ها با شرایط ژنتیکی، ریشه بسیاری از بیماری‌ ها ژنتیکی را پیدا کنند و از بروز این بیماری‌ ها جلوگیری و یا آن‌ ها را درمان کنند.

واحد ژنتیک: انواع روش های ژن درمانی

افرادی همچون واتسون و کریک سنگ، بنای ژنتیک مولکولی را بنیان نهادند و در این راه تحقیقات زیادی را هم انجام دادند. علاوه بر این، در سال ۱۹۹۶ سه دانشمند به نام‌های ورنر اربر، دانیل ناتانز و همیلتون اسمیت با انجام عمل جداسازی اندونوکلئاز محدودکننده در میکروب اشرشیا کولی توانستند عصر جدیدی در مهندسی ژنتیک ایجاد کنند.

چند سال بعد از این تلاش‌ ها یک دانشمند به نا برگ توانست با بهره‌بردن از آنزیم‌ های محدودکننده اولین مولکول و پلاسمید DNA نوترکیب را ایجاد کند. تقریباً یک سال دانشمندانی به نام‌ های وهن و بویر این پلاسمید های ایجاد شده را در میکروب اشرشیا کولی قرار دادند و توانستند اولین ارگانیسم DNA را تشکیل دهند و عصر تازه‌ ای برای شبیه‌ سازی مولکولی ایجاد کردند. پس از آن نیز دانشمندانی به نام‌ های ماکسام و گیلبرت و فردریک سنگر توانستند به دانشمندان در ارتباط توالی‌ های ژنوتیپی به فنوتیپ‌ ها کمک شایانی کنند.

در سال ۱۹۸۵ با ایجاد PCR توسط یک دانشمند به نام مولیس، محققان توانستند تعداد بسیار زیاد و حتی میلیون‌ها DNA خاص را دست‌ کاری کنند. در سال ۲۰۰۱ پروژه ژنوم انسانی به سرانجام رسید تا توالی‌ یابی ژنوم انسانی انجام شود. پس از آن، ژنومیکس شکل گرفت که ساختار مولکولی ژن در موجودات را به RNA یا پروتئین پیوند می‌دهد. RNA رمزنگاری شده است. امروزه با استفاده از بیوانفورماتیک، تجزیه‌وتحلیل ژن‌ ها انجام می‌ شود.

تاریخچه علم ژنتیک در ایران

طبق تاریخچه علم ژنتیک در ایران در کتاب تبصره‌ العلوم نوشته مرتضی بن قاسم داعی حسنی رازی آمده است که اگر یک نطفه بیرون آید یک فرزند زاده می‌ شود و در صورتی‌ که دو نطفه بیرون بیاید دو فرزند زاده خواهند شد. در این کتاب آمده است که اگر آب مرد غلبه کند؛ فرزند پسر و در صورتی‌ که آب زن غلبه داشته باشد؛ فرزند دختر خواهد بود. این کتاب در نیمه اول قرن هفتم هجری نوشته شده است.

بوعلی سینا برای اولین‌ بار در دنیا توانست تظاهرات بالینی سندرم آلپورت را وصف کند. علاوه بر این، زکریای رازی به بیماری ژنتیکی پلی‌کیستیک اشاره‌ هایی داشته است. در ایران در سال ۱۲۷۹ یک مدرسه اصلاح ژنتیک جانوری و گیاهی تأسیس شد. لازم به ذکر است این مدرسه بعد از مرگ مندل و هم‌ زمان با تلاش‌ های دیگر دانشمندان برای احیای نظریه مندل تأسیس شد.

البته تاریخچه علم ژنتیک پزشکی نشان می‌ دهد در قرن اخیر، دانشمندان و پروفسور های زیادی در ایران و دانشگاه‌ های دنیا توانسته‌ اند در رابطه‌ با علم ژنتیک مطالعاتی داشته باشند و جوایز ارزنده‌ ای نیز کسب کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید بپسندید
زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد. برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.