در این مقاله خواهید خواند :
شاید بپسندید
مزایا پیشرفت علم ژنتیک

بررسی مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک

در این مقاله قصد داریم درباره مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک با شما گفتگو کنیم. همان گونه که می‌دانید، ژنتیک یکی از رشته‌های پیچیده، سوال برانگیز و در عین حال جذاب در مجامع علمی است. ژنتیک، شاخه‌ای از علم پزشکی و زیست شناسی می‌باشد. بیشتر مفاهیم و موضوعات مطرح شده در این زمینه، حول محور وراثت، تغییرات ژنتیکی و … در موجودات زنده می‌چرخد. پیشرفت علم ژنتیک با دستکاری ژن‌های موجودات زنده که به آن مهندسی ژنتیک نیز می‌گویند، قابل ملاحظه است. در مهندسی ژنتیک، دانشمندان یک ژن خاص را پس از جداسازی و خالص کردن آن، به یک میزبان منتقل می‌کنند. این فرایند، باعث بروز یک صفت ویژه در میزبان می شود. کاربرد دستکاری های ژنتیکی بسیار است و می توان از آن در علومی مانند داروسازی، دامی، کشاورزی، پزشکی و …استفاده کرد. حال باید دید، این دستکاری های ژنتیکی که مرهون پیشرفت این علم است، چه مزایایی برای انسان دارد. در ادامه به این موضوع می پردازیم.

بررسی مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک

چنانچه به بررسی مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک بپردازیم، به حقایق جالبی می رسیم. اگر منصفانه به این موضوع نگاه کنیم، کفه مزایای علم ژنتیک و دستکاری های ژنتیکی نسبت به معایب آن سنگین تر خواهد بود. پیشرفت علم ژنتیک می تواند به نجات جان میلیون ها نفر از ساکنین این کره خاکی منجر شود. ناگفته نماند، مهندسی ژنتیک پتانسیل آن را داراست که به زندگی بشر و محیط زیست نیز صدماتی وارد نماید. از همین رو دانشمندان، پیش از اقدام در تولید محصولات و جانوران تراریخته، به شکل دقیقی به ارزیابی مزایا و معایب آن می پردازند. در ادامه به چند نمونه از مزایای پیشرفت علم ژنتیک می پردازیم.

واحد آزمایش: کاربرد آزمایش NIPT و انجام این آزمایش برای چه کسانی لازم است؟

 پیشرفت علم ژنتیک در زمینه محصولات کشاورزی

در این بخش مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک در زمینه محصولات کشاورزی مورد بررسی قرار می گیرد. مهندسی ژنتیک می تواند به بهبود محصولات زراعی ختم شود. با کمک این دانش نوظهور، می توان محصولاتی برداشت کرد که از کیفیت بالا و  طعم بهتر، برخوردارند. گوجه فرنگی، برنج، سویا، سیب زمینی، ذرت و سایر دانه های روغنی قادرند با علم ژنتیک اصلاح بذر شوند. استفاده از بذرهای اصلاح شده، حجم برداشت محصول را افزایش داده و سود هنگفتی را نصیب بخش کشاورزی می کند. حتی با کمک مهندسی ژنتیک می توان برخی محصولاتی که امکان رویش در بعضی از خاک ها و اقلیم ها را ندارند، رویاند و پرورش داد. توجه داشته باشید که در ایران یکی از موضوعات نگران کننده، وجود خاک و آب شور در زمین های مزروعی است. علم ژنتیک در این زمینه نیز موفقیت هایی حاصل کرده است که جای بسی امیدواری و خرسندی است.

مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک در بخش کشاورزی

نکته دیگری که می تواند در زمینه مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک مطرح شود، تولید محصولاتی است که در برابر آفات مقاوم هستند. با کمک دانش ژنتیک، می توان محصولاتی تولید کرد که در مقابل انواع حشرات و آفات نباتی مقاوم می باشند. در حقیقت ژن گیاه با دستکاری های آزمایشگاهی، از مقاومت بسیار بالایی برخوردار خواهد شد. پایداری در برابر اوضاع بد آب و هوایی، تنش های دمایی، خاک نامناسب و … از دیگر مزایای استفاده از علم ژنتیک در حوزه کشاورزی است. خوشبختانه محصولات کشاورزی تراریخته حجم محصولات دور ریز شده را به صفر می رساند.

برای دریافت انواع مشاوره ژنتیک به ما مراجعه کنید.

دستیابی به مواد غذایی جدید و متنوع

در ادامه بررسی مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک، خوب است اشاره ای داشته باشیم به طویل شدن زنجیره غذایی بشر. به این معنی که اصلاح ژنتیک می تواند زنجیره غذایی انسان را متنوع و گسترده تر کند. با افزودن مواد مغذی و غنی می توان به محصولاتی دست یافت که سلامت عمومی بدن را ارتقاء می دهد. حتی می توان با دستکاری ژنتیکی به واکسن های خوراکی نیز دست پیدا کرد؛ واکسن هایی که به شکل میوه تولید می شوند و خاصیت درمانی و دارویی نیز دارند.

سلامت انسان با بهبود سطح سلولی

از دیگر مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک، می توان به افزایش سلامت انسان با بهبود سطح سلولی او اشاره کرد. مهندسی ژنتیک، این امکان را به دانشمندان می دهد تا توالی ها و کروموزوم هایی که باعث ایجاد نواقص و بیماری می شوند، اصلاح کنند. این فناوری به دانشمندان این فرصت را می دهد تا پیش از تولد فرد، ژنوتیپ او را بررسی و اصلاح نمایند. این موضوع کمک می کند تا بسیاری از بیماری های مادرزادی از بین رفته و فرصت ظهور پیدا نکنند.

تقویت صفات مثبت موجود زنده

از دیگر مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک، تقویت صفات مثبت موجودات زنده می باشد. این دانش می تواند ضمن کاهش ضعف و نواقص احتمالی، باعث به وجود آمدن یا تقویت برخی از صفات مثبت در جانداران شود. افزایش طول عمر، ارائه درمان برای برخی از امراض سخت و پیچیده مانند پارکینسون، ایدز و آلزایمر از جمله این موفقیت ها است. این موضوع تنها به انسان ختم نمی شود. با کمک مهندسی ژنتیک می توان گاوهایی تولید کرد که میزان شیردهی روزانه آنها بسیار بیشتر از گاوهای معمولی است. گوسفندانی با پشم بیشتر، درخت هایی با میوه های زیاد و بدون آفات و … نیز از این دست موفقیت های ژنتیکی می باشد.

آشنایی با انواع آزمایشات غربالگری بیماری سندروم داون

بررسی معایب پیشرفت علم ژنتیک

در ادامه بررسی مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک نوبت آن است که به صورت مستقل به معایب این دانش بپردازیم. هر چند که مهندسی ژنتیک، اثرات مطلوب و سازنده ای بر روی محصولات زراعی و دامی، درمان برخی از بیماری ها و … دارد، اما این علم نوظهور می تواند باعث به وجود آمدن برخی نواقص زیست محیطی نیز شود. دامنه ضرر و زیان های ژنتیک، هنوز تاریک و ناشناخته مانده است. یکی از موضوعاتی که مطرح است، بر هم خوردن توازن، در بوم شناسی یک اقلیم از جغرافیا است. با توسعه و گسترش محصولات تراریخته، کم‌کم محصولات ارگانیک و طبیعی از چرخه تولید حذف خواهند شد.

گونه های مهندسی شده آزمایشگاهی، جای بسیاری از محصولات اصیل که دارای شناسنامه ای به بلندای تاریخ هستند، خواهند گرفت. حتی ممکن است، یک ویروس یا یک باکتری طی پروسه های آزمایشگاهی، از سپر امنیتی خود فرار کرده و سلامت افراد و محیط زیست را نشانه بگیرد. حتی این احتمال خواهد رفت که ژن های جدیدی معرفی شوند که در هنگام جایگیری در بدن میزبان، رفتارهای غیرمنتظره ای از خود نشان بدهند.

واحد ژنتیک: آشنایی با ژن درمانی و بیماری های قابل درمان

سخن آخر

در انتهای مبحث مزایا و معایب پیشرفت علم ژنتیک توجه شما را به برخی احتمالات ممکن در زمینه محصولات تراریخته جلب می کنیم. مهندسی ژنتیک می تواند حتی وحشتناک تر از آن چیزی باشد که ما تصور می کنیم. مسلما هر قدمی که دانشمندان در مسیر علم ژنتیک بر می دارند، با سلامت و منافع انسان و زمین و جانوران در ارتباط است. با این همه توجه داشته باشید که همیشه در طول تاریخ از استعداد و نبوغ دانشمندان سوء استفاده شده است. مسلما هیچ دانشمند و مهندس ژنتیکی قصد آسیب به زمین، طبیعت، جانوران، گیاهان و انسان ها را ندارد، اما برخی قدرتهای برتری جو در دنیا می توانند با ساخت اسلحه های قوی بیولوژیکی زمین و هر آنچه را که در اوست، به نابودی بکشانند. از همین رو می توان ادعا کرد، پیشرفت علم ژنتیک می تواند به مثابه یک تیغ دو لبه باشد. این که از این دانش جذاب، سودمند چه استفاده ای بکنیم، بستگی به افرادی دارد که این علم را به خدمت می گیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید بپسندید
زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد. برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.