در این مقاله خواهید خواند :
شاید بپسندید
لیست آزمایش های قبل ازدواج

آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج

ازدواج فقط پیوند دو نفر نیست، بلکه پیوند خانواده‌های آنها نیز هست. اطمینان از سازگاری زوجین در همه جنبه‌ها، از جمله ژنتیک، یک مسئولیت اجتماعی تلقی می‌شود. آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج نه تنها یک تصمیم شخصی بلکه یک تعهد اخلاقی برای جلوگیری از انتقال اختلالات ژنتیکی به نسل‌های آینده است. در این مطلب در مورد این آزمایش و اهمیت آن صحبت خواهیم کرد. پس با ما همراه باشید.

با استفاده از خدمات نمونه گیری در منزل کلینیک تخصصی نسل فردا می‌توانید به راحتی در منزل خود انواع آزمایش‌ها را انجام دهید.

اهمیت آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج

انجام انواع آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج می‌تواند برای شناسایی خطر ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی و ارثی و پیشگیری از آنها مفید باشد. در زیر به برخی از دلایل انجام آزمایش‌های ژنتیک پیش از ازدواج اشاره می‌کنم:

 • شناسایی خطر بیماری های ژنتیکی

با انجام آزمایش ژنتیکی، می‌توان خطر ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی را شناسایی کرد. به عنوان مثال، اگر شخصی به بیماری هموفیلی دچار باشد، آزمایش ژنتیکی می‌تواند نشان دهد که فرزندان او نیز به این بیماری دچار خواهند شد یا خیر.

 • پیشگیری از بیماری های ژنتیکی

اگر بیماری ژنتیکی در خانواده وجود داشته باشد، با انجام آزمایش ژنتیکی می‌توان خطر ابتلا به بیماری را در فرزندان کاهش داد. به عنوان مثال، در بیماری تالاسمی، اگر هر دوی والدین حامل ژن تالاسمی باشند، فرزندانشان به بیماری مبتلا خواهند شد.

 • تصمیم گیری در مورد ازدواج

با انجام آزمایش ژنتیکی، می‌توان خطر ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی را در آینده‌ی فرزندان بررسی کرد. این می‌تواند به زوج‌ها در تصمیم گیری در مورد ازدواج کمک کند. به عنوان مثال، اگر هر دوی والدین حامل ژن بیماری کیستیک فیبروز باشند، فرزندانشان با احتمال بالا به این بیماری دچار خواهند‌شد و ممکن است زندگی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. این می‌تواند به زوج‌ها کمک کند تا تصمیم‌گیری در مورد ازدواج و بچه دار شدن بهتر و مطمئن‌تری داشته‌باشند.

 • دریافت مشاوره ژنتیکی

با انجام آزمایش ژنتیکی، مشاوره ژنتیکی و پشتیبانی به زوج ها و خانواده ها در مورد بیماری‌های ژنتیکی و راه حل آنها ارائه می‌شود. این می‌تواند به زوج ها و خانواده‌ها در تصمیم گیری در مورد بچه دار شدن و مدیریت بیماری‌های ژنتیکی کمک کند.

فرایند آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج

آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج، به منظور بررسی ژنتیکی زوجین و شناسایی خطر بروز بیماری‌های ژنتیکی در فرزندان آن‌ها، انجام می‌شود. نحوه انجام این آزمایش در شرح زیر آمده است:

 • مشاوره ژنتیکی: در ابتدا، زوجین باید به یک مشاور ژنتیکی مراجعه کنند. مشاور ژنتیکی می‌تواند به زوجین در مورد نوع آزمایش‌هایی که باید انجام دهند، اطلاعات ژنتیکی خود و خانواده‌شان، و همچنین تأثیرات ممکن برای آن‌ها و فرزندانشان پس از انجام آزمایش، را توضیح دهد.
 • نمونه‌گیری: پس از مشاوره ژنتیکی، نمونه‌هایی از DNA زوجین برای آزمایش ژنتیکی گرفته می‌شود. این نمونه‌ها معمولاً از خون، مو، بافت‌های پوستی، و یا ماده اسپرم و تخمک استخراج می‌شوند.
 • آزمایش ژنتیکی: پس از گرفتن نمونه‌های DNA، آن‌ها برای آزمایش ژنتیکی به آزمایشگاه فرستاده می‌شوند. در اینجا، DNA زوجین بررسی می‌شود تا خطر بروز بیماری‌های ژنتیکی در فرزندان آن‌ها شناسایی شود.
 • تفسیر نتیجه: پس از انجام آزمایش ژنتیکی، نتایج به زوجین اعلام می‌شود. این نتایج ممکن است حاوی اطلاعاتی در مورد خطر بروز بیماری‌های ژنتیکی در فرزندانشان باشد و به زوجین کمک می‌کند تا تصمیم‌گیری‌های بهتری در مورد شروع زندگی مشترک خود بگیرند.

با مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج اطلاعاتی درباره عوامل ژنتیکی و بیماری‌های ارثی خود و همسرتان بدست می‌آورید.

غربالگری پیش از ازدواج

قبل از ازدواج، برخی آزمایش‌های ژنتیکی می‌توانند به زوجین کمک کنند تا احتمال بروز بیماری‌های ژنتیکی در فرزندانشان را پیش بینی کنند. این آزمایش‌های شامل موارد زیر می‌شوند:

آزمایش ژنتیکی پایه

شامل بررسی گروه خونی، مطالعات غیرطبیعی هموگلوبین، بررسی بیماری‌های مقاربتی مانند HIV، سفلیس، سوزاک، کلامیدیا و ویروس‌های هپاتیت B و.C در واقع؛کاریوتایپ خون برای آنالیز کروموزوم‌های همه زوج‌ها قبل از ازدواج توصیه می‌شود، به خصوص زمانی که آنها فامیل هستند یا یکی از آنها سابقه خانوادگی مشکل سلامتی از نظر ژنتیکی دارند.

آزمایش بررسی ژنوتیپ مولکولی

در این آزمایش، ژنوم فرد بررسی می‌شود تا وجود هرگونه تغییرات ناشی از جایگزینی یا حذف در ژنوم آن فرد شناسایی شود. این تغییرات ممکن است باعث بروز بیماری‌های ژنتیکی در فرزندان شوند.

برای انجام انواع آزمایش‌های خود با بهترین دستگاه‌ها و تجهیزات به بهترین آزمایشگاه در مشهد مراجعه کنید.

آزمایش باروری

آزمایش ناباروری مردانه شامل تجزیه‌وتحلیل مایع منی و سایر هورمون‌ها مانند تستوسترون، هورمون محرک فولیکول (FSH) و هورمون لوتئینیزه کننده (LH) است. تست‌های ناباروری زنان شامل اندازه‌گیری سطح هورمون‌هایی مانند FSH، LH و پرولاکتین است.

آزمایش بررسی ژنتیکی بیماری های خاص

این آزمایش برای تشخیص برخی بیماری‌های ژنتیکی مانند تالاسمی، فنیل کتونوری، هموفیلی، کیستیک فیبروز و دیگر بیماری‌هایی که به واسطه ژنتیک به وجود می‌آیند، انجام می‌شود. در واقع در این آزمایش، ژنوم فرد بررسی می‌شود تا در صورت وجود ژن‌های مانند سندرم داون، بیماری هانتینگتون، بیماری‌های وراثتی، بیماری‌های لوزیمی روماتوئید و دیگر بیماری‌های ارثی، شناسایی شوند.

به طور کلی، تعیین نوع آزمایش‌هایی که باید انجام شود به عهده پزشک و متخصصین ژنتیک است و باید با توجه به شرایط و نیازهای خاص هر زوج تعیین شود.

نتایج آزمایش پیش از ازدواج

آزمایش ژنتیکی می‌تواند نتایج مثبت، منفی و غیرقطعی داشته باشد. در صورتی که نتیجه مثبت باشد، یعنی تغییر ژنتیکی شناسایی شده است. این نتیجه می‌تواند در تشخیص بیماری، تعیین خطر ابتلا به بیماری در آینده و انتخاب درمان مناسب کمک کند. در صورتی که نتیجه منفی باشد، یعنی ژن جهش یافته تشخیص داده نشده است، اما این نتیجه ۱۰۰ درصد تضمینی برای عدم ابتلا به اختلال نیست. در صورتی که نتیجه غیرقطعی باشد، بررسی‌های دوره‌ای ژن در طول زمان ممکن است ضروری باشد. قبل از انجام آزمایش ژنتیکی، با پزشک، متخصص ژنتیک پزشکی یا مشاور ژنتیک خود در مورد معنای نتایج آن صحبت کنید.

تحقیقات بسیاری در مورد تاثیر ژن بر زیبایی توسط دانشمندان انجام شده است! برای کسب اطلاعات بیشتر روی لینک ژن زیبایی کلیک کنید!

خطرات آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج

به طور کلی، آزمایشات ژنتیکی پیش از ازدواج خطرات فیزیکی کمی دارند. آزمایش خون و سواب تقریباً هیچ خطری ندارند. اما باید توجه داشت که انجام آزمایش ژنتیک ممکن است خطرات عاطفی و اجتماعی داشته باشد. برای همین، قبل از انجام آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج، بهتر است با یک متخصص ژنتیک پزشکی یا یک مشاور ژنتیک در ارتباط باشید تا با توجه به مشاوره حرفه‌ای او تصمیم بگیرید ازدواج خود را پیش ببرید یا خیر.

انجام انواع آزمایش‌های ژنتیکی در آزمایشگاه ژنتیک نسل فردا با به‌روزترین و بهترین دستگاه‌ها و تجهیزات

پیامدهای عدم انجام آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج

عدم انجام آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج ممکن است باعث بروز پیامدهای جدی در آینده شود. مهم‌ترین پیامدهای عدم انجام آزمایش ژنتیک پیش از ازدواج عبارت‌اند از:

 • بروز بیماری‌های ژنتیکی در فرزندان
 • افزایش خطر انتقال بیماری به نسل‌های بعدی
 • انتقال ژن‌های بیماری‌زا به سایر اعضای خانواده
 • پیامدهای اجتماعی و روانی

هزینه آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج

بسیاری از افراد نگران هزینه آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج هستند و به همین علت از انجام آن منصرف می‌شوند. اما باید به این نکته توجه کرد که هزینه تولد فرزند بیمار یا ناقص بسیار سنگین‌تر و بالاتر از هزینه آزمایش‌های ژنتیک است؛ بنابراین، انجام آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج می‌تواند به زوجین کمک کند تا با صرف هزینه کمتری از خطر انتقال بیماری‌های ژنتیکی به فرزندانشان جلوگیری کنند.

حیاتی ترین کشف علمی در عصر مدرن ژن درمانی را تجربه کنید!

یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین هزینه آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج، نوع آزمایش‌هایی است که انجام می‌شود. در این مورد، نوع بیماری‌های ژنتیکی که در آزمایش بررسی می‌شود و میزان جزئیات و دقت آن، بسیار مهم هستند. همچنین، نوع نمونه‌ای که برای آزمایش دریافت می‌شود، نیز بر قیمت نهایی آزمایش ژنتیک تأثیرگذار است؛ بنابراین با توجه به عوامل مختلف، هزینه آزمایش ژنتیک قبل از ازدواج می‌تواند متفاوت باشد و برای اطلاع از هزینه دقیق آن، بهتر است با مراجعه به مراکز تخصصی و آزمایشگاه‌های معتبر، هزینه را دریافت کنید.

جمع‌بندی

در کل، انجام آزمایشات ژنتیک پیش از ازدواج به زوجین کمک می‌کند تا خطرات ژنتیکی و بیماری‌های ارثی را شناسایی کنند و در صورت لزوم، اقدامات لازم برای پیشگیری از آن‌ها را انجام دهند. این آزمایش، به زوجین کمک می‌کند تا تصمیمات بهتری را در مورد شروع زندگی مشترک خود بگیرند و سلامت فرزندانشان را تضمین کنند.

2 پاسخ

 1. سلام روز بخیر
  میشه راجب ضرورت آزمایشات ژنتیک قبل از ازدواج بگید اگه این آزمایش ها رو انجام ندیم چه خطرات و پیامدهایی ممکنه داشته باشه؟؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید بپسندید
زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد. برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.