در این مقاله خواهید خواند :
شاید بپسندید
سرطان رحم چیست

علائم و تشخیص سرطان رحم

وقتی از سرطان رحم صحبت می‌شود، اغلب کاملاً مشخص نیست که منظور چیست، زیرا انواع مختلف سرطان می‌تواند در رحم رخ دهد. علاوه بر بدن رحم، دهانه رحم یا تخمدان‌ها نیز می‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند. سرطان رحم اغلب با سرطان دهانه رحم اشتباه گرفته می‌شود.

سرطان دهانه رحم در کانال باریکی که بدن رحم را به واژن یعنی دهانه رحم وصل می‌کند، شکل می‌گیرد. در مقابل، سرطان رحم در داخل رحم ایجاد می‌شود. به طور دقیق در پوشش داخلی رحم، به اصطلاح آندومتر. اصطلاح فنی “سرطان آندومتر” از اینجا می‌آید.

سرطان رحم با نام‌های «کارسینوم رحم»، «کارسینوم بدن» یا «سرطان پوشش رحم» نیز شناخته می‌‌شود.

جهت رفاه حال بیمارانی که تمایل دارند آژمایش در منزل انجام گردد، توسط فرد متخصص این امکان را فراهم آوردیم.

انواع سرطان رحم

بدن رحم از انواع مختلف بافت تشکیل شده است. بنابراین سرطان رحم انواع مختلفی دارد. شایع‌ترین انواع آن کارسینوم آندومتر و سارکوم رحم نامیده می‌شود.

آندومتر

در پوشش داخلی رحم به وجود می‌آید. آن‌ها حدود ۹۰ درصد از تمام سرطان‌های رحم را تشکیل می‌دهند.

سارکوم رحم

در دیواره عضلانی بدن رحم ایجاد می‌شود. آن‌ها حدود ۱۰ درصد از سرطان‌های رحم را تشکیل می‌دهند.

علائم سرطان رحم

مهمترین علامت هشداردهنده سرطان رحم خونریزی غیر‌معمول در دوران یائسگی یا خارج از دوره پریودی است. خونریزی عمدتا اولین مرحله بیماری است. اگر بیماری پیشرفته‌تر باشد، ممکن است علائم زیر ظاهر شود:

 • ترشحات چرکی
 • درد مزمن شکم
 • تشخیص خون در ادرار یا مدفوع در آزمایش ادرار
 • میل نامنظم به ادرار کردن یا مدفوع در آزمایش مدفوع
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح

برخی از این علائم می‌تواند با بیماری‌های بی‌ضرر نیز رخ دهد. اگر در طول چند هفته یک یا چند مورد از این علائم را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید.

بیماری‌هایی وجود دارند که می‌توان با رادیولوژی آن‌ها را تشخیص داد، در کلینیک نسل فردا با به‌ روز‌ترین دستگاه‌ها قابل انجام می‌باشد.

اگرچه سرطان رحم معمولاً به کندی رشد می‌کند، اما می‌تواند در مراحل اولیه با شکایات و علائم زیر ظاهر شود:

 • خونریزی واژن بعد از یائسگی + مهمترین علائم یائسگی
 • در زنان جوان خونریزی بین قاعدگی، لکه بینی خارج از قاعدگی یا خونریزی عادت ماهانه که بیش از هفت روز طول بکشد.
 • ترشحات بدبو
 • درد در قسمت پایین شکم

سرطان رحم

آیا سرطان رحم کشنده است؟

سرطان رحم در بسیاری از موارد قابل درمان است، به خصوص اگر نوع بسیار شایع‌تر آن باشد. این بیماری با علائم هشدار‌دهنده به شکل خونریزی زودهنگام خود را نشان می‌دهد، به طوری که از هر ۱۰۰ بیمار در ۷۵ نفر سرطان در مراحل اولیه کشف می‌شود.

جراحی، گاهی اوقات برداشتن کامل رحم، با هدف حذف کامل سرطان انجام می‌شود.

مانند بسیاری از انواع دیگر سرطان، شانس بهبودی بستگی به این دارد که سرطان در زمان کشف چقدر پیشرفت کرده است یا اینکه متاستازها را به سایر نقاط بدن گسترش داده است. همچنین می‌تواند بسیار مهم باشد که کدام نوع تومور وجود دارد.

آیا می‌دانید باتوجه به شرایط بارداری‌تون چه نوع سونوگرافی برای شما مفید است؟

در سرطان آندومتر، تومورهای نوع II معمولاً تهاجمی‌تر هستند. تمایل دارد در اوایل به داخل حفره شکم گسترش یابد.

از آنجایی که هیچ برنامه غربالگری به طور خاص برای سرطان رحم وجود ندارد، مراجعه به پزشک در اولین خونریزی غیر‌معمول ضروری است. برنامه غربالگری که معمولاً ارائه می‌شود، زنان را برای انواع دیگر سرطان نیز بررسی می‌کند که شامل تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم و سرطان سینه است. با این حال، اگر خطر ارثی سرطان رحم در خانواده وجود داشته باشد، مطب پزشکان می‌توانند مشاوره ژنتیکی و برنامه‌های تشدید تشخیص زودهنگام را ارائه دهند.

آنچه که باید درباره بیماری خود ایمنی و انواع رایج آن بدانید.

سرطان رحم بدخیم

سرطان دهانه رحم بدخیم یکی از نوع‌های سرطان در زنان است که با زمان، نسج‌های بدخیم در دهانه رحم شکل می‌گیرد و می‌تواند به بافت‌های اطراف آن و حتی به سایر اعضای بدن گسترش پیدا کند. بیشترین علامت اولیه سرطان دهانه رحم بدخیم خونریزی نامتعارف بعد از سن یائسگی می‌باشد. اگرچه درمان برای سرطان دهانه رحم بدخیم با توجه به مرحله پیشرفت بیماری متفاوت است، درمان‌های مختلفی مانند جراحی، رادیوتراپی و برخی داروها ممکن است برای مدیریت بیماری مورد استفاده قرار گیرند. در هر صورت، تشخیص درمانی در مراحل اولیه بسیار حیاتی است و بهتر است با بررسی‌های پزشکی منظم و شناخت علایم مربوطه، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تشخیص سرطان رحم در خانه

اگر هنگام رابطه جنسی احساس درد دارید یا خونریزی واژن دارید که غیرطبیعی است، باید به پزشک مراجعه کنید.

پیشگیری از سرطان رحم

اگر به دنبال راهی برای پیشگیری از سرطان هستید توصیه می‌کنیم واکسن HPV را استفاده کنید. این واکسن از مبتلا شدن به سرطان دهانه رحم می‌تواند جلوگیری کند.

واکسن HVP

روند بیماری

سرطان رحم بسیار کند رشد می‌کند. در اکثر زنان، سرطان در زمان تشخیص به رحم محدود می‌شود. این بدان معنی است که هنوز متاستاز (انشعاب) تشکیل نشده است و چشم انداز بهبودی خوب است.

اگر سرطان رحم درمان نشود، می تواند گسترش یابد. سرطان می تواند سایر بافت ها و اندام ها را تحت تاثیر قرار دهد.

قبل از درمان حتماً تمایل خود برای بچه‌دار شدن را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر سرطان رحم دارید، به احتمال زیاد بعد از درمان نمی‌توانید بچه‌دار شوید.

انجام انواع خدمات آزمایشگاهی در بهترین آزمایشگاه‌  که تمامی خدمات خود را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت ارائه می‌دهد.

علل و عوامل خطر سرطان رحم چیست؟

هیچ دلیل مشخصی برای سرطان رحم وجود ندارد. برخی عواملی که سبب ایجاد بیماری هستند عبارتند از:

 • سن بالاتر
 • شرایط زندگی
 • چاقی
 • دیابت
 • هورمون درمانی طولانی مدت در دوران یائسگی با استروژن، بدون پروژسترون اضافی.
 • عوامل ارثی
 • پرتودرمانی در ناحیه لگن (ممکن است خطر سارکوم رحم را افزایش دهد).

برای تشخیص چه چیزی لازم است؟

برای تشخیص اولیه، پزشک یک پروب سونوگرافی باریک را در واژن شما قرار می‌دهد که اغلب با معاینه رحم همراه است. در طول این معاینات، پزشک نمونه‌های بافتی از پوشش رحم نیز می‌گیرد. همچنین انجام آزمایش خون نیز برای تشخیص توصیه می‌شود.

معاینات اضافی گاهی برای روشن شدن بیشتر و برنامه‌ریزی درمان انجام می‌شود. تیم درمانی شما روند این معاینات را برای شما توضیح خواهد داد.

مراقبت‌های بعد از زایمان که باید حتما آن‌ها را بدانید!

راه های درمان سرطان رحم

گزینه‌های درمانی مختلفی برای سرطان رحم وجود دارد. رایج‌ترین آن ها عبارتند از:

 • عمل جراحی
 • رادیوتراپی (پرتو‌درمانی)
 • درمان‌های دارویی (شیمی‌درمانی، درمان ضد‌هورمونی، درمان آنتی‌بادی)

راه‌های درمان بیماری سرطان رحم

عمل جراحی سرطان رحم

اولین قدم در درمان تقریباً همیشه یک عمل جراحی است که در آن تیم جراحی بافت آسیب‌دیده را برمی دارد. پزشکان حتی این مرحله را برای هیپرپلازی آتیپیک آندومتر، پیش ساز سرطان رحم، توصیه می‌کنند. به عنوان یک قاعده، ابتدا رحم و لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها نیز معمولاً برای احتیاط برداشته می‌شوند. اگر بافت یا غدد لنفاوی مجاور تحت تأثیر تومور قرار گرفته باشند، این غدد نیز باید برداشته شوند.

اگر سرطان رحم هنوز در مراحل اولیه خود باشد، معمولاً با جراحی قابل درمان است.

رادیو‌تراپی (پرتو‌درمانی)

رادیوتراپی را می‌توان علاوه بر جراحی استفاده کرد، برای مثال اگر سرطان قبلاً پیشرفته یا بدخیم باشد.

تیم پزشکی با استفاده از تابش به اصطلاح خارجی لگن، سلول‌های سرطانی را یا از «داخل» از طریق واژن (براکی‌تراپی) یا از بیرون تحت تابش قرار می‌دهند. تابش خارجی لگن در درجه اول برای تومورهای پیشرفته استفاده می‌شود.

رادیودرمانی (پرتودرمانی)

هورمون درمانی

پس از عمل برداشتن اندام تناسلی داخلی، بیمار نابارور است. اگر هنوز می‌خواهید بچه‌دار شوید و تومور در مراحل اولیه است، می‌توانید با پزشکان این عمل را به تعویق بیندازید. هورمون درمانی در اینجا یک گزینه را ارائه می‌دهد. بیمار دوزهای بالایی از هورمون‌های پروژسترون دریافت می‌کند که به منظور به تاخیر انداختن پیشرفت بیماری تا زمانی که زن باردار شده و زایمان می‌کند. با این حال، رحم باید در اسرع وقت برداشته شود.

آیا از اهمیت آزمایش بارداری خبر دارید؟

شیمی درمانی

اگر سرطان به خارج از رحم به بافت یا غدد لنفاوی اطراف گسترش یافته باشد، پزشکان اغلب شیمی‌ درمانی اضافی را پس از جراحی توصیه می‌کنند. این هدف برای از بین بردن سلول‌های سرطانی و متاستازهای باقی مانده است. گاهی بیماران شیمی درمانی را همراه با پرتو درمانی دریافت می‌کنند.

اگر قصد بچه‌دار شدن دارید نکات قبل از بارداری را حتما مطالعه کنید !!ز

درمان تسکینی

در برخی موارد دیگر نمی‌توان سرطان را متوقف یا درمان کرد. هدف اصلی در اینجا این است که پیشرفت بیماری را تا حد امکان به تاخیر بیندازید و در عین حال کیفیت زندگی بالا را حفظ کنید. در مورد تومورهای حساس به هورمون، پزشکان معمولا هورمون درمانی با هورمون‌های پروژسترون را توصیه می‌کنند. همچنین می‌توان از شیمی درمانی یا پرتودرمانی استفاده کرد.

بارداری بعد از درمان سرطان رحم

برای درمان سرطان رحم، جراحان معمولاً باید رحم و هر دو تخمدان و لوله‌های فالوپ را بردارند. برای زنان مبتلا، این بدان معناست که پس از عمل دیگر قادر به بچه‌دار شدن نخواهند بود.

پرتودرمانی یا درمان‌های سرطان مبتنی بر دارو نیز می‌تواند به طور موقت باروری را مختل کند یا به اندام‌های تناسلی آسیب برساند. بنابراین ضروری است که قبل از درمان تمایل خود به بچه‌دار شدن را با پزشک خود در میان بگذارید.

یک پاسخ

 1. سپاس فراوان از مطالب بسیار خوب شما درباره سرطان. بسیار عالی و کاربردی بود. متشکرم gynecologist.top

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید بپسندید
زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد. برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.