در این مقاله خواهید خواند :
شاید بپسندید
مشاوزه ژنتیک

مشاوره ژنتیک حین بارداری

مشاوره ژنتیک حین بارداری این اطلاع و آگاهی را به والدین می‌دهد که آیا جنین آن‌ها از سلامت کامل برخوردار است یا خیر. در واقع این مشاوره‌ها که با انجام آزمایشات خاص دوره خود همراه است، این امکان را می‌دهد تا در صورت وجود هرگونه اختلال ژنتیکی در جنین مطلع شوید. با این وجود بهترین زمان ممکن برای بهره‌مندی از این مشاوره‌ ژنتیک، قبل از ازدواج است.

مشاوره ژنتیک حین بارداری براساس تشخیص پزشک متخصص تجویز می‌شود. پزشک متخصص در صورت مشاهده نتایج غیرعادی در آزمایشات و یا سونوگرافی مادر، او را به مراکز مشاوره ژنتیک معرفی می‌کند. کلینیک تخصصی نسل فردا خدمات مشاوره‌ ژنتیک را به شما عزیزان ارائه می‌دهد. وجود نتایج غیرطبیعی در آزمایشات اولیه، ممکن است نشان‌دهنده اختلالات ژنتیکی در جنین و وجود معلولیت‌های مختلف باشد. بنابراین اقدام برای بهره‌مندی از مشاوره و آزمایش ژنتیک در این مرحله بسیار مهم و ضروری خواهد بود.

برای تصمیم‌گیری صحیح در خصوص نگهداری جنین، باید آزمایشات لازم در زمان مشخص خود انجام گیرد. همچنین تصمیمات آتی به دقت آزمایشات، اهمیت تست و میزان ریسک نگهداری جنین وابسته است. در صورتی که آزمایشات و مشاوره‌ها نشان دهند که نگهداری جنین برای مادر و یا خود او مشکل آفرین است، مجوزهای لازم برای سقط جنین صادر خواهد شد.

با این‌حال به علت وجود استرس و شرایط خاص در این دوران و اضافه شدن آسیب‌های ناشی از اضطراب به جنین، بهترین زمان برای آزمایشات و مشاوره‌های بارداری قبل از بارداری و یا قبل از ازدواج است.

برای اطلاع از مهم ترین سونوگرافی های بارداری به این مقاله مراجعه کنید.

انواع آزمایشات دوران بارداری

آزمایش‌ ژنتیک حین بارداری به والدین کمک می‌کنند تا درک درست‌تری از وضعیت جنین خود داشته باشند. در واقع مشاوره‌های ژنتیک با استفاده از نتایج آزمایشات ژنتیکی، به تحلیل این داده‌ها پرداخته و خطرات احتمالی که ممکن است سلامت جنین را به خطر بیندازند، مشخص می‌کند.

دو دسته از آزمایشات بسیار مهم در دوران بارداری وجود دارد که تعیین کننده وضعیت سلامت جنین است. این آزمایشات انواع ناهنجاری‌ها را مشخص خواهند کرد.

 • آزمایشات ژنتیک و غربالگری در زمان بارداری

آزمایشات ژنتیک و غربالگری بنا به تشخیص پزشک و یا مشاوران ژنتیک جهت مشخص شدن وضعیت عمومی و سلامت جنین حین بارداری درخواست می‌شود. آزمایشات غربالگری از نوع غیر تهاجمی هستند. به این معنی که برای انجام آن‌ها نیازی به جراحی نیست.

در واقع آزمایشات لازم بدون نیاز به نمونه‌برداری و با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته که امکان مشاهده و بررسی داخل بدن را به پزشک می‌دهد، انجام می‌شود. در صورتی که نتیجه این آزمایشات مثبت باشد، برای بررسی وضعیت جنین باید آزمایشات تشخیصی انجام گردد.

 • آزمایشات تشخیصی دوران بارداری

این نوع از آزمایشات به طور قطعی مشخص خواهند کرد که آیا جنین سالم است یا ممکن است دچار اختلالات ژنتیکی باشد. انجام آزمایشات تشخیصی با نمونه‌برداری از روی جنین و یا جفت انجام خواهد شد.

آزمایش‌ها و مشاوره‌های ژنتیکی در سه ماهه اول، دوم و یا سوم بارداری انجام می‌گردد. این آزمایشات با توجه به وضعیت رشد جنین، با یکدیگر متفاوت بوده و هر کدام باید در زمان مشخص خود توسط مراکز مطمئن انجام گردد.

با دریافت نتایج آزمایشات هر دوره و مراجعه به مراکز مشاوره ژنتیک، می‌توان اطلاعات مهمی را در خصوص وضعیت سلامت جنین و اختلالات ژنتیکی احتمالی به دست آورد و از خدمات مشاوره ژنتیک حین بارداری کلینیک تخصصی نسل فردا استفاده کرد.

آزمایشات و غربالگری های دوران بارداری

برای انجام انواع آزمایش‌های خود به بهترین آزمایشگاه در مشهد مراجعه کنید؛ تا در مسیر درمان یا پیشگیری از انواع بیماری‌ها از توصیه‌های بهترین پزشکان متخصص استفاده کنید.

تفاوت آزمایش با مشاوره ژنتیک حین بارداری

توجه به این نکته که مشاوره ژنتیک با آزمایش ژنتیک در دوران بارداری متفاوت است، بسیار مهم خواهد بود. شاید تصور کنید که تنها انجام آزمایشات ژنتیک برای شما کافی باشد و در صورتی که نتایج آزمایشات منفی باشد، آسوده خاطر شده و از انجام آزمایشات و مشاوره‎‌های آتی خودداری کنید.

اما این تصور نادرست است. مخصوصا اگر قبل از ازدواج و قبل از بارداری از خدمات مراکز مشاوره ژنتیک استفاده نکرده‌اید، ضروریست که در همان سه ماه اول بارداری آزمایشات و مشاوره‌‌های ژنتیک را انجام داده و در صورت ضرورت و بنا به تشخیص متخصص این روند را تا پایان دوره بارداری ادامه دهید.

در مشاوره ژنتیک حین بارداری که توسط مراکز خاصی انجام می‌شود، ابتدا بیمار معاینه شده و اطلاعاتی مانند سوابق اختلالات، معلولیت‌ها و بیماری‌های زمینه‌ای و یا خاص که ممکن است در خانواده آن‌ها باشد جمع‌آوری می‌گردد. سپس شرایط جسمانی و روانی هر دو والد بررسی شده و اطلاعات مهم در این خصوص گردآوری می‌گردد.

در نهایت با توجه به داده‌های به دست آمده آزمایشات مورد نیاز در این دوره و زمان انجام آن‌ها مشخص می‌شود. در ادامه و پس از دریافت نتیجه این آزمایشات، مشاوران و متخصصان مراکز ژنتیک اطلاعات اساسی و مهم در خصوص جنین و سلامت وی را در اختیار والدین قرار می‌دهند تا تصمیمات لازم برای ادامه بارداری و یا اتمام آن گرفته شود. این در حالیست که در آزمایشات ژنتیک، انواع تست‌های لازم جهت تشخیص سلامت جنین و والدین گرفته شده و در اختیار پزشک قرار می‌گیرد.

بهتر است بدانید که مشاوره ژنتیک دخالتی در مورد ادامه بارداری یا اتمام آن نخواهد داشت. بلکه تنها با انجام مشاوره‌ها و مشخص کردن مسیر آینده برای والدین به آن‌ها کمک می‌کنند تا در خصوص نگهداری و یا سقط جنین خود (در موارد خاص و خطرناک) تصمیم بگیرند.

موارد مهم در بررسی داده ها در مشاوره ژنتیک حین بارداری

 1. مشاوران ژنتیک به بررسی سوابق خانواده‌ها و در واقع شجره ژنتیکی آن‌ها می‌پردازند. سپس اختلالات و بیماری‌های مختلف به ترتیب شدت و حساسیت آن‌ها دسته‌بندی شده و تماما به والدین گوشزد می‌گردد.
 2. با توجه به وضعیت فیزیکی و جسمانی والدین و همچنین الگوهای وراثتی موجود در خانواده هر دو، آزمایشات ژنتیکی مهم را مشخص و پیشنهاد می‌کنند.
 3. پس از به دست آمدن نتایج آزمایشات انجام شده توسط والدین، مشاوران ژنتیک به بررسی داده‌های به دست آمده پرداخته و اطلاعات خود در خصوص الگوی ژنتیکی و اختلالات محتمل موجود در بیمار را تکمیل می‌کنند.
 4. اطلاعات جمع‌آوری شده و الگوی وراثتی به دست آمده را در اختیار مراجعه کننده قرار داده و توضیحات کاملی را در این خصوص به زوجین می‌دهند.
 5. به عنوان راهنما و مشاور بیماران، انواع بارداری متناسب با وضعیت جسمانی مادر را پیشنهاد داده و به انتخاب صحیح‌تر آن‌ها کمک می‌کنند.
 6. در صورتی که خطری متوجه مادر و یا جنین باشد، هشدارهای لازم را به طور کامل و دقیق به والدین داده و راه‌حل‌های مناسب را در این خصوص در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند.
 7. در صورت مشاهده اختلال ژنتیکی در جنین و با توجه به نوع آن، درمان‌های احتمالی و لازم را به والدین ارائه داده و در طول دوره بارداری به آن‌ها کمک خواهند کرد تا از آسیب‌های آتی تا حد ممکن در همین دوره کاسته شود.
 8. پیشگیری‌های لازم و ضروری جهت داشتن فرزند سالم و بارداری ایمن را به والدین ارائه می‌کنند.
 9. به عنوان حامیان سلامت روانی و جسمی والدین و جنین در دوره قبل و بعد از بارداری، به حفظ آرامش آن‌ها کمک می‌کنند.

ضرورت مشاوره ژنتیک حین بارداری

شاید تصور کنید که داشتن یک پزشک متخصص و انجام آزمایشات تجویز شده توسط پزشک‌تان برای داشتن فرزندی سالم کافی باشد. از آن‌جایی که تنها یک ژن معیوب برای به خطر انداختن سلامت جنین کافی است و از طرفی تنوع تعداد و نوع ژن‌های معیوب که شناسایی اختلالات را دشوار می‌کنند، نباید از مشاوره‌ ژنتیک حین بارداری غافل شوید.

بنابراین انجام این دسته از مشاوره‌ها برای انجام آزمایش‌های صحیح و ضروری بسیار مهم است. از طرفی آزمایشات ژنتیکی بسیار تخصصی هستند. به علت پیچیدگی در نتایج این آزمایشات و نیاز به تحلیل دقیق آن‌ها باید از مشاوران ژنتیک کمک بگیرید.

بنابراین نحوه تحلیل و تفسیر نتایج آزمایشات در درمان‌های لازم و یا پیشگیری‌های آتی بسیار مهم خواهد بود. مشاوران ژنتیک نحوه مراقبت‌های لازم در دوره بارداری را که به سلامت جنین و کنترل بیماری‌ها و یا اختلالات احتمالی در آینده کمک می‌کنند، مشخص خواهند کرد.

سوالاتی که باید در طول مشاوره ژنتیک حین بارداری بپرسید

آزمایشات ژنتیک قطعا پرهزینه خواهند بود. پس توجه به این نکته که کدام آزمایشات ضروری‌تر هستند، اهمیت زیادی دارد. در صورت وجود موارد مشکوک در نتایج آزمایشات، والدین در این مرحله دچار نگرانی و استرس خواهند شد که این امر برای جنین مشکل آفرین است.

پس دانستن برخی از نکات در کنترل شرایط به شما کمک خواهد کرد. این نکات می‌تواند در قالب سوالات زیر طرح شود:

 1. نتایج آزمایشات چقدر درست و قابل اعتماد است و احتمال خطا در آن‎‌ها چقدر است؟
 2. آیا ممکن است انجام آزمایشات ژنتیکی برای مادر و یا جنین مشکل‌ساز یا خطرناک باشد؟
 3. آیا نتایج حاصل از آزمایشات ژنتیکی، ارزش پذیرش ریسک انجام آن را دارد؟
 4. آیا انجام آزمایشات ژنتیکی دردناک و سخت است؟
 5. در صورت وجود نتایج غیر مطلوب در آزمایشات باید چه اقداماتی انجام داد؟
 6. آماده شدن نتیجه آزمایشات چقدر زمان‌بر خواهد بود؟
 7. نکات مهم، بایدها و نبایدها قبل از انجام تست‌ها چیست؟
 8. امتناع از انجام تست‌ها چه عواقبی را به دنبال خواهد داشت؟

سوالات مشاوره ژنتیک در بارداری

بهره‌مندی از مشاوره‌های ژنتیک حین بارداری به داشتن فرزند سالم‌تر و جلوگیری از بیماری‌های آتی کمک خواهد کرد. از طرفی با انجام این مشاوره‌ها و تفسیر دقیق و درست نتایج آزمایشات در دوره‌های مختلف بارداری، تصمیمات صحیح‌تری در خصوص آینده جنین گرفته خواهد شد. با توجه به این که ژنتیک معقوله‌ای بسیار پیچیده و ژن‌های معیوب بسیار متفاوت و متعدند، اهمیت برخورداری از مشاوران ژنتیک در این حوزه مشخص خواهد شد. استفاده از مشاوران و متخصصان ژنتیک، از بسیاری از بیماری‌ها و یا اختلالات بعدی و یا تولد فرزند معلول جلوگیری خواهد کرد.

2 پاسخ

 1. سلام وقتتون بخیر
  مرسی از توضحات کاملی که دادید.
  من هفته سوم بارداریم هست قصد داشتم قبل از بارداری به مشاوره ژنتیک مراجعه کنم ولی متاسفانه ناخواسته این اتفاق افتاد الان بهترین زمانی که می تونم به مشاوره ژنتیک مراجعه کنم کیه؟
  ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. سلام صبحتون بخیر
   نگران نباشید الانم دیر نیست هنوز
   شما می تونید در هفته های اول بارداری به مشاوره ژنتیک مراجعه کنید.
   و بعد طبق نظر مشاوره ژنتیک آزمایش هایی که لازم رو انجام میدید و موارد ختلف مورد بررسی قرار می گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید بپسندید
زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد. برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.