دپارتمان فوق تخصصی تصویربرداری
یک رشته از تخصص‌های پزشکی است که از پرتو ایکس و دیگر اقسام امواج و پرتوها برای تشخیص و درمان بیماری و حالات غیرطبیعی کمک می‌گیرد. در تمام اینها، هدف تشخیص بیماری یا حالات غیرطبیعی بدن به کمک روش‌های پیشرفته تصویری است

رادیولوژی عمومی چیست؟

از طریق رادیولوژی با قرار دادن بیمار در پشت دستگاهی که به فلوئوروسکوپ مجهز است، می‌توان در عرض چند دقیقه قسمت‌های مورد نظر بدن را بررسی کرد.

دستگاه‌های رادیولوژی

اشعه ایکس یا رنتگن در طبیعت زیاد وجود ندارد و برای کاربرد پزشکی، این پرتوها باید به‌وسیله لامپ‌هایی که برای این منظور ساخته شده‌اند، تولید شود. در لامپ مولد اشعه ایکس که ظاهری شبیه لامپ‌های کاتودیک دارد، با بمباران الکترونی قطعه فلز مقاوم و کوچکی که از جنس تنگتن در قطبی از لامپ به نام کانون قرار گرفته، ترازهای انرژی الکتریکی در این فلز به‌هم می‌خورد و انرژی ناشی از جابجایی الکترون‌ها به صورت اشعه ایکس بیرون می‌آید.
الکترون‌هایی که استفاده می‌شوند از سیم پیچ کوچکی در قطب منفی لامپ تولید می‌شوند و با استفاده از خلاء درون لامپ و تحت تأثیر اختلاف پتانسیل که از یک ژنراتور تولید می شود، به کانون لامپ برخورد می‌کنند.
رادیولوژی

دیسپلازی اسکلتی چیست؟

دیسپلازی اسکلتی یا کوتاه قامتی چیست؟ دیسپلازی اسکلتی که آن را با عنوان کوتاه قامتی یا کوتولگی نیز می‌شناسیم، یک بیماری ژنتیکی است که باعث می‌شود قد فرد کوتاه بماند. دیسپلازی اسکلتی یک اصطلاح عمومی پزشکی است که شامل صدها وضعیت پزشکی می‌شود که رشد استخوان‌ها و یا غضروف‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهند.
در گذشته به این وضعیت کوتولگی گفته می‌شد اما این افراد اصطلاح کوتاه قامت را به کوتوله ترجیح می‌دهند. دیسپلازی اسکلتی اشکال مختلف دارد. این وضعیت بر بخش‌های مختلف بدن از جمله اندازه بازوها، پاها، شکم و یا سر تاثیر می‌گذارد. از این رو این وضعیت را می‌توان کوتاه قدی بی تناسب نیز نامید.
شایع‌ترین علت کوتاه قامتی چیست؟ صدها مشکل ژنتیکی می‌تواند منجر به دیسپلازی اسکلتی یا کوتاه قامتی شود. شایع‌ترین نوع آن آکندروپلازی است. آکندروپلازی یک نقص مادرزادی است که بر رشد استخوان‌ها تاثیر گذاشته و باعث می‌شود بازوها و پاها کوتاه باشند. متوسط قد افرادی که دچار آکندروپلازی هستند در بزرگسالی حدود ۴ فوت (۱۲۰سانتی‌متر) است.
دیسپلازی اسکلتی
رادیولوژی رنگی تخصصی
رادیولوژی رنگی تخصصی جایگزین خوب و مفیدی برای رادیولوژی ساده است چرا که در رادیولوژی ساده تصویربرداری با اشعه‌ی ایکس صورت می‌گیرد؛ اما در رادیولوژی رنگی تخصصی، رادیولوژیست مواد ویژه‌ای که به آن “موادحاجب” می‌گویند را به صورت وریدی و خوراکی وارد بدن بیمارکرده سپس ازمحل مورد نظر عکس‌برادری می‌کند. این مواد، هیچ رنگی از خودشان به جا نمی‌گذارند، و تصویر در آن مانند رادیولوژی ساده سیاه و سفید است؛ اما این مواد، با انباشته شدن در قسمت خاص بدن، مانع از عبور اشعه‌ی ایکس درهنگام تصویربرداری می‌شوند؛ در نتیجه با وضوح و کنتراست بیشتر، شکل آن قسمت مورد نظر بدن بیمار نشان داده می‌شود. برای جلو گیری از تار شدن تصویر از بیمار درخواست می‌شود تا عضو مورد نظر را ثابت و بی‌حرکت نگه دارد. و برای لحظاتی نفسش را محبوس کند. 
رادیولوژی رنگی
نوبت انلاین
همین الان نوبت بگیر
پزشکان ما
پزشکان متخصص دپارتمان فوق تخصصی تصویربرداری