در این مقاله خواهید خواند :
شاید بپسندید
ژن زیبایی چیست و آیا امکان تغییر آن وجود دارد؟

ژن زیبایی چیست و آیا امکان تغییر آن وجود دارد؟

زیبایی ذاتی می‌تواند یک موهب بزرگ برای خانم‌ها و آقایان باشد. تحقیقات زیادی وجود دارند که نشان می‌دهند افراد زیبا می‌توانند موفقیت اجتماعی بهتری داشته باشند و حتی در شغل و حرفه خودشان موفق‌تر شوند. اعتماد به نفسی که زیبایی به انسان‌ها می‌دهد، تاثیر بسیار زیادی روی زندگی شخصی آن‌ها دارد. حتی جالب است که بدانید تحقیقات نشان می‌دهند نوزادان زیبا بیشتر تحت تاثیر توجه مادران و پدران خودشان قرار می‌گیرند. همه مزایای زیبایی باعث شده‌اند تا بسیاری از مردم به دنبال این باشند که بتوانند ژن زیبایی خود را تغییر دهند.

با وجود پیشرفت‌هایی که در زمینه تغییرات ژن برای رسیدن به نتایج مختلف انجام شده است، به نظر می‌رسد که در آینده بتوان تغییرات خاصی را در ژن‌ها به وجود آورد تا گروهی از مردم از دیگر مردم زیباتر شوند. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید تا بیشتر با ژن زیبایی و نحوه تغییر آن آشنا شوید.

خواندنی: درباره علم ژنتیک بیشتر بدانیم.

منظور از ژن زیبایی چیست؟

ژن تاثیری است که از سمت پدر و مادر به فرزندان به ارث می‌رسد و می‌تواند روی رفتار، باورها، عقاید و بسیاری از موضوعات مختلف دیگر تاثیر بگذارد. منظور از ژن زیبایی، ژنی است که باعث زیبایی چهره و صورت می‌شود. بنابراین، هر نوع DNA و RNA که از سوی پدر و مادر به فرزند به ارث برسد و باعث زیبایی چهره شود، به نام ژن زیبایی شناخته می‌شود.

انجام انواع آزمایش ژنتیک در  آزمایشگاه ژنتیک نسل فردا با پیشرفنه‌ترین تجهیزات

دانشمندان زیادی در حال بررسی این موضوع هستند که آیا ژن باعث تغییر زیبایی چهره و صورت می‌شود؟ یا اینکه زیبایی تحت تاثیر عوامل مختلف دیگری است که در ادامه این مقاله نیز به آن‌ها می‌پردازیم. اگر بخواهیم صادق باشیم، باید بگوییم که هنوز دانشمندان به نتیجه نرسیده‌اند که آیا واقعا ژن تاثیری روی زیبایی دارد یا خیر؟ این در حالی است که تاثیر ژن روی جنسیت، رنگ پوست و بسیاری از عواملی که روی زیبایی انسان‌ها دخیل هستند، اثبات شده است.

تفاوت تاثیر ژنتیک بر زیبایی زن و مرد

تحقیقات زیادی روی تاثیر ژن بر روی زیبایی انجام شده‌ است. طبق این تغییرات مشخص شده که تغییرات ژنتیکی می‌تواند ارتباط زیادی با جذابیت چهره در زنان داشته باشد. در واقع تغییرات ژنتیکی با ژن‌ها مرتبط است که بر توده بدن یا اندازه گیری وزن و قد افراد تاثیرگذار هستند.

این در حالی است که در مردان تغییرات ژنتیکی با ژن‌هایی مرتبط بود که بر سطح کلسترول خون تاثیر می‌گذارند. مطالعات اخیر نشان می‌دهند که سنتز تستوسترون و سایر هورمون‌های استروئیدی تحت تاثیر سطح کلسترول خون می‌باشند. این موضوع اثبات می‌کند که چرا میزان جذابیت با ژن کلسترول مرتبط است.

با این حال هنوز ژن مشخصی وجود ندارد که جذابیت یک فرد را تعیین کند. به احتمال زیاد تعداد زیادی از اجزای ژنتیکی می‌توانند با اثرات ضعیف روی زیبایی افراد تاثیرگذار باشند. بنابراین، نمی‌توان به طور دقیق در مورد تفاوت تاثیر ژنتیک بر روی زیبایی زن و مرد نیز صحبت کرد.

آیا می‌توان با تغییر ژن به زیبایی رسید؟

تصور اینکه دانشمندان بتوانند نوزادان را از بدو تولد زیبا و جذاب کنند، بسیار خارق العاده است. دانشمندان و محققان زیادی نیز در حال تلاش هستند که درک کنند که ژن‌ها چه تاثیری می‌توانند چه روی جذابیت و زیبایی افراد داشته باشند؛ اما متاسفانه هنوز هیچ روش مشخصی برای تغییر ژن برای رسیدن به زیبایی وجود ندارد.

آشنایی با کاربردهای مهندسی ژنتیک

امید است که در آینده دانشمندان بتوانند با یک حامل تغییر ژن مانند ویروس و یا باکتری، ژن‌های موجود در بدن را تغییر دهند. به طوری که نوزادان متولد شده زیبایی منحصر به فردی داشته باشند. حتی این زیبایی می‌تواند بر اساس نظر پدر و مادر به صورت سفارشی تغییر کند!

عوامل موثر بر زیبایی

یکی از موضوعاتی که باعث شده دانشمندان نتوانند به طور دقیق درک کنند که ژن چه تاثیری روی زیبایی انسان‌ها می‌گذارد، عوامل دخیل روی تحقیقات بوده است. در واقع عوامل بسیار متنوعی وجود دارند که می‌توانند روی زیبایی انسان‌ها موثر باشند. درک این عوامل و توجه به آن‌ها، می‌تواند بدون نیاز به تغییر ژن زیبایی باعث جذابیت و زیبایی افراد شود. کما اینکه زیبایی یک صفت نسبی است و به شرایط اجتماعی افراد نیز بستگی دارد.

تفاوت ژن و ژنوم در چیست؟

آب و هوا و شرایط محیطی

یکی از عواملی که می‌تواند روی زیبایی انسان‌ها موثر باشد، آب و هوا و شرایط محیطی است. افرادی که در آب و هوای خوب و بدون آلودگی زندگی می‌کنند، پوست زیبا و شاداب‎تری دارند. بالطبع زیبایی چهره این افراد نیز فوق العاده خواهد بود. به همین خاطر است که چهره بسیاری از مردم در ایران، رنگ پوست، رنگ چشم و … با هم متفاوت بوده و هر یک از افراد تحت تاثیر شرایط آب و هوایی و محیطی خاص خودشان قرار می‌گیرند.

رژیم غذایی فرد

رژیم غذایی تاثیر زیادی روی جذابیت فرد دارد. افرادی که محصولات ارگانیک و تازه میل می‌کنند، از افراد دیگر زیباتر و جذاب‌تر هستند. مواد غذایی مفید، ویتامین‌ها، مواد معدنی و… همگی روی زیبایی فرد تاثیرگذار هستند. پس با تعیین رژیم غذایی مناسب برای خود، می‌توانید پوستی شاداب‌تر و چهره‌ای جوان‌تر داشته باشید.

بیشتر بدانیم: پیشرفت علم ژنتیک چه مزایا و معایبی دارد؟

محل زندگی

اگر به چهره افراد مختلف در موقعیت‌های جغرافیایی دقت کرده باشید، متوجه شده‌اید که محل زندگی می‌تواند تاثیر بسیار زیادی روی زیبایی چهره افراد داشته باشد. این موضوع زیر مجموعه‌ای از شرایط آب و هوایی محیط زندگی افراد است.

مراقبت‌های انجام شده

مراقبت‌های انجام شده برای پوست و مو، نه تنها به سلامت افراد کمک می‌کند بلکه به جذابیت آن‌ها نیز می‌افزاید. اگر می‌خواهید پوستی شاداب و جوان داشته باشید، باید از پوست خود مراقبت کنید. در این صورت زیبایی شما چندین برابر می‌شود.

آیا در آینده می‌توان به ژن زیبایی رسید؟

علم تغییرات ژن روز به روز در حال پیشرفت است. شاید در گذشته برخی از مردم تصور می‌کردند که نمی‌توان با تغییرات در ژن به آن چیزی که مد نظر دارند، رسید؛ ولی در حال حاضر حتی بسیاری از بیماری‌ها به لطف ایجاد تغییرات در ژن‌ها، درمان می‌شوند. بنابراین، دور از باور نیست که در آینده دانشمندان بتوانند با ایجاد تغییرات در ژن‌ها، گروهی از مردم را زیباتر از گروهی دیگر کنند.

موضوع دیگری که باید به آن اشاره کنیم، عوامل موثر زیبایی هستند که قطعا می‌توانند تاثیر ژن‌های زیبایی را تغییر دهند. حتی اگر دستکاری‌های خاصی روی ژن‌های زیبایی انجام شوند، این احتمال وجود دارد که باز هم عوامل محیطی مانند آب و هوا، شرایط پوست، سیگار کشیدن و مواردی از این قبیل روی زیبایی فرد موثر باشند و حتی کیفیت زندگی فرد را تغییر دهند.

تست NIPT برای چه افرادی لازم است؟

با این حال فارغ از تمامی موضوعات ذکر شده، امید است که در آینده‌ای نزدیک دانشمندان به این موضوع دست پیدا کنند که آیا می‌توانند با تغییر در ژن‌ها، به ژن زیبایی برسند؟ اما در حال حاضر هنوز سوال بسیاری از دانشمندان این است که اصلا ژن روی زیبایی افراد موثر خواهد بود یا زیبایی تحت تاثیر عوامل مختلف دیگری است که نمی‌توان آن‌ها را پیش بینی کرد؟ اینکه پاسخ سوال چیست به تحقیقات بعدی دانشمندان در این زمینه بستگی دارد.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد ژن زیبایی و تاثیر آن روی جذابیت افراد صحبت کردیم. طبق توضیحات این مقاله هنوز به طور دقیق مشخص نیست که ژن می‌تواند چه تاثیری روی زیبایی خانم‌ها و آقایان داشته باشد. از طرفی عوامل مختلف دیگری نیز می‌توانند بر روی زیبایی تاثیرگذار باشند که دخالت آن‌ها در مطالعات انجام شده، مطالعات را بی نتیجه کرده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید بپسندید
زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد. برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.