در این مقاله خواهید خواند :
شاید بپسندید
هپاتیت ب

هپاتیت ب چیست و چگونه منتقل میشود؟

هپاتیت ب یک ویروس جدی است که منجر به عفونت شدید کبد خواهد شد. در اغلب موارد این بیماری خوشخیم است و کمتر از ۶ ماه در بدن می‌ماند. در برخی موارد اما هپاتیت ب به یک بیماری مزمن تبدیل می‌شود و بیشتر از ۶ ماه طول می‌کشد. هپاتیت می‌تواند ریسک بیماری‌هایی مثل نارسایی کبد، سرطان کبد و سیروز کبدی را تشدید کند.

اکثر افراد بالغ زودتر می‌توانند از این بیماری بهبود یابند. در کودکان و نوزادان اما ریسک مزمن شدن بیماری و شدت عفونت بیشتر است. واکسن هپاتیت تا حد بسیار زیادی می‌تواند از ابتلا به بیماری جلوگیری کند، اما اگر به بیماری مبتلا شوید درمانی وجود ندارد. در صورت ابتلا به این بیماری باید نکاتی را رعایت کنید تا از پخش ویروس به افراد دیگر جلوگیری شود.

نحوه انتقال هپاتیت ب

انواع هپاتیت ب

هپاتیت ب می‌تواند کوتاه مدت یا حاد باشد. همچنین می‌تواند برای بلند مدت در بدن باقی بماند که به آن هپاتیت مزمن گفته می‌شود.

بهترین آزمایشگاه ایران با کادری مجرب و حرفه ای

هپاتیت حاد

این بیماری کمتر از ۶ ماه طول می‌کشد. سیستم‌ایمنی بدن معمولا به خوبی می‌تواند هپاتیت حاد را از بدن خارج کند. از همین رو طی مدت زمان کوتاهی شما بهبودی کامل را بدست می‌آورید. اغلب افراد بالغ به هپاتیت حاد دچار می‌شوند که می‌تواند منجر به عفونت‌های مزمن شود.

هپاتیت مزمن

این نوع از بیماری ۶ ماه یا بیشتر طول می‌کشد. دلیل طول کشیدن بیماری عدم توانایی سیستم ایمنی در شکست آن است. هپاتیت مزمن ممکن است مادام‌العمر باشد و منجر به بیماری‌های کبدی جدی‌تر مثل سیروز کبدی یا سرطان شود. برخی افراد مبتلا به این نوع از بیماری ممکن است هیچ علائمی ‌نداشته باشند. برخی ممکن است خستگی مداوم یا علایم خفیف هپاتیت حاد را تجربه کنند.

هرچه شما جوان‌تر باشید، ریسک تبدیل شدن هپاتیت ب به نوع مزمن بیشتر است. به خصوص در نوزادان و کودکان زیر ۵ سال این ریسک تشدید می‌شود. این بیماری مزمن ممکن است برای سالیان پنهان بماند تا وقتی که شخص به شدت به دلیل مشکلات کبدی بیمار شود.

علائم هپاتیت ب در زنان

غربالگری نوزادان خود را با انجام آزمایش ژنتیک به پزشکان فوق متخصص کلینیک نسل فردا بسپارید

زمانی که ویروس به بدن شما وارد می‌شود، بین ۲ تا ۳ ماه تا شروع بروز علائم شدید زمان خواهد برد. علائم در زنان و مردان تقریبا شبیه به هم است. به طور معمول علائم هپاتیت حاد در افراد بالغ زودتر خود را نشان می‌دهند. این در حالی است که در کودکان یا نوزادان احتمال نشان داده شدن علائم کمتر است. علائم این بیماری به صورت کلی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • زرد شدن پوست یا چشمان (یرقان)
 • خستگی
 • تب
 • حالت تهوع
 • استفراغ مکرر
 • بی اشتهایی
 • دل درد
 • مدفوع سبک
 • ادرار تیره
 • درد مفاصل

علائم هپاتیت ب در زنان

علائم هپاتیت ب در مردان

 • درد شدید شکمی
 • ادرار تیره
 • تب
 • درد مفاصل
 • بی اشتهایی
 • حالت تهوع و استفراغ
 • ضعف و بی حالی شدید
 • یرقان

دشمن هپاتیت ب

می‌توان گفت اصلی‌ترین دشمن هپاتیت ب سیستم ایمنی بدن است. در بیشتر موارد و در اکثر افراد بالغ مبتلا به هپاتیت سیستم ایمنی در نهایت بعد از گذشت مدتی ویروس را از بین می‌برد.

در مورد هپاتیت مزمن اما مسئله کمی ‌پیچیده‌تر است. علائم هپاتیت مزمن ممکن است تا مدت‌ها نشان داده نشوند و وقتی بیمار متوجه بیماری شود که آسیب‌های کبدی پیشرفت کرده باشند.

در آن صورت می‌توان با داروهای ضد ویروس و تزریق داروهای بهبود دهنده سیستم ایمنی، تا حدودی علائم بیماری را کنترل کرد. طبق تحقیقاتی که در سال ۲۰۱۷ در سازمان بهداشت جهانی درباره بیماری هپاتیت انجام شد، محققان به این نتیجه رسیدند که سماق در شرایط آزمایشگاهی می‌تواند تاثیر چشمگیری روی عملکرد ویروس و ناتوان کردن آن داشته باشد.

از همین رو می‌توان گفت سماق امروز دشمن اصلی این بیماری است.

غذاهای مضر برای هپاتیت ب

به صورت کلی باید به این نکته توجه داشته باشید که هر آنچه که برای سلامت کبد مضر است، برای بیماران مبتلا به هپاتیت نیز مضر می‌باشد. داشتن یک رژیم غذایی سالم، پرهیز از مصرف الکل و سیگار و ورزش می‌تواند به بهبود سریع‌تر بیماری کمک کند.

مصرف غذاهای حاوی روغن چرب اشباع شده، مثل تکه‌های گوشت با چربی فراوان یا غذاهای سرخ شده را محدود کنید. از مصرف غذاهای خام یا پخته نشده مثل (ماهی خام، صدف و…) خودداری کنید. چرا که این غذاها ممکن است دارای باکتری ویبرو باشند که بسیار برای کبد سمی ‌و مضر است و می‌تواند علائم هپاتیت b را تشدید کند.

هپاتیت ب چگونه منتقل می‌شود

هپاتیت ب زمانی قابل انتقال است که خون، مایع‌منی یا مایعات بدنی فرد مبتلا به بدن فردی که مبتلا نیست وارد شود. به صورت خاص موارد زیر می‌تواند موجب انتقال ویروس و عفونت شود:

 • زمانی که فرد مبتلا به هپاتیت زایمان می‌کند.
 • در طی انجام فعالیت سکس.
 • در نتیجه اشتراک‌گذاری سوزن، سرنگ و دیگر ابزار‌های استعمال مواد مخدر.
 • در نتیجه انجام تتو‌های غیر بهداشتی.
 • با به اشتراک گذاشتن وسایل شخصی مانند تیغ یا مسواک.

همچنین پزشکان و جراحان می‌توانند خطر انتقال ویروس را با استفاده از سرنگ، تیغ جراحی یا ابزار‌های استریل نشده افزایش دهند.

هپاتیت ب از طریق موارد زیر منتقل نخواهد شد:

 • آب یا غذا.
 • ظروف غذاخوری مشترک.
 • شیردهی
 • بغل کردن
 • بوسیدن
 • سرفه کردن و عطسه کردن.
 • گرفتن دستان فرد.
 • نیش حشرات.

ویروس همچنین می‌تواند تا ۷ روز بیرون بدن زنده بماند. این می‌تواند منجر به بروز عفونت برای فردی شود که واکسینه نشده است.

درمان هپاتیت ب

در حال حاضر درمان مشخصی برای هپاتیت ب وجود ندارد. اگرچه که واکسیناسیون به موقع می‌تواند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهد.

داروهای ضد ویروس می‌توانند علائم هپاتیت مزمن را کنترل کنند. اگر علائم هپاتیت b باعث آسیب‌های بیش از حد کبدی شود، پیوند کبد تنها گزینه برای بهبود بیمار است. اگرچه که انجام به موقع واکسیناسیون و استفاده از داروهای ضد ویروس می‌تواند تعداد افرادی که به پیوند کبد نیاز پیدا می‌کنند را کاهش دهد.

درمان هپاتیت ب

با این حال هر فردی که در معرض ابتلا به ویروس هپاتیت b قرار گرفته است، می‌تواند تحت پروتکل پیشگیری پس از مواجهه قرار گیرد. این پروتکل شامل واکسن هپاتیت و ایمونوگلوبولین هپاتیت b است. پزشکان قبل از حاد شدن بیماری این پروتکل را فعال می‌کنند. در نهایت این درمان بیماری را بهبود نمی‌دهد اما از پیشرفت بیماری و تبدیل شدن آن به بیماری مزمن جلوگیری می‌کند.

همچنین در مواردی که بیمار به هپاتیت مزمن مبتلا می‌شود، داروهای ضد ویروس و افزایش دهنده سیستم ایمنی می‌تواند گزینه خوبی باشد.

طول عمر بیماران هپاتیت ب

طبق تحقیقات انجام شده، نمودار بقا نشان می‌دهد که مبتلایان خانم به هپاتیت ب کاهش متوسط طول عمر را به دلیل بیماری تجربه می‌کنند. میانگین طول عمر برای بانوان بین ۸۱ تا ۸۲ سال است. در حالی که مردان آسیب‌های شدید‌تری را تجربه خواهند کرد و کاهش ۴ الی ۵ ساله در میانگین عمر آن‌ها دیده می‌شود. در بیماران مرد مبتلا به هپاتیت متوسط طول عمر از ۷۶ سال به ۷۱ سال کاهش پیدا کرده است.

عوارض هپاتیت ب

ابتلا به بیماری مزمن هپاتیت می‌تواند منجر به بیماری‌های شدیدتری شود که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

از بین رفتن کامل کبد (سیروز کبدی)

التهابات و عفونت ناشی از ویروس می‌تواند منجر به سیروز کبدی شود که در نهایت باعث از دست رفتن کامل عملکرد کبد می‌شود.

سرطان کبد

افراد دارای هپاتیت مزمن ریسک بیشتری برای ابتلا به سرطان کبد دارند.

نارسایی کبد

نارسایی کبد زمانی اتفاق می‌افتد که بیماری منجر به خاموش شدن عملکرد کبد شود. پیوند کبد تنها راه رهایی از این بیماری است.

جهت رفاه حال بیمارانی که تمایل دارند آژمایش در منزل انجام گردد، توسط فرد متخصص این امکان را فراهم آوردیم.

بیماری‌های دیگر

احتمال ابتلای بیماران هپاتیتی به نارسایی‌های کلیوی، التهابات و بیماری‌های خونی بیشتر است.

هپاتیت b در بارداری

اگر شما مبتلا به هپاتیت ب هستید، احتمال ابتلای کودک شما بسیار بالا است. خانم‌های باردار حتما باید تست‌های هپاتیت b را انجام دهند. اگر شما در معرض خطر ابتلا به بیماری هستید می‌توانید در مورد استفاده از واکسن از پزشک خود سوال کنید.

واکسن هپاتیت می‌تواند برای مادر و نوزاد امن باشد. همچنین واکسن می‌تواند کودک شما را در برابر خطرات احتمالی حفظ کند. این واکسن باید در دوز‌های مختلف برای نوزاد تازه متولد تزریق شود. همچنین بعد از تمام شدن دوز‌ها نوزاد باید از نظر ابتلا تست شود.

اگر شما مبتلا به هپاتیت هستید، باید درباره شیردهی از پزشک خود مشورت بگیرید. ممکن است تا مدتی پزشک اجازه شیردهی را به شما ندهد. این کار به نفع نوزاد است چرا که بیماری هپاتیت ب می‌تواند برای نوزادان کشنده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید بپسندید
زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد. برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.