در این مقاله خواهید خواند :
شاید بپسندید
سرطان بیضه

نشانه های سرطان بیضه + راه های درمان آن

سرطان بیضه یکی از سرطان‌های نادر بین مردان جوان بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سال است که در صورت تشخیص سریع، قابل درمان می‌باشد.

در قسمت زیرین آلت تناسلی مردان دو کیسه حاوی دو بیضه وجود دارد که هورمون‌های تستوسترون را تولید می‌کنند و سبب ساخت اسپرم می‌شوند. هنگامی که رشد برخی از سلول های بیضه از حالت طبیعی خارج شود، فرد به سرطان بیضه مبتلا می‌گردد. سلول‌های سرطانی ممکن است در یک و یا هر دو بیضه رشد کنند. به طور کلی در اثر تغییر جهش سلول‌های سالم و تبدیل آنها به سلول‌های سرطانی افراد به سرطان مبتلا می‌شوند. توده سرطانی حدود یک تا سه سانتی‌متر است اما فرد بیمار می‌تواند آن را لمس کند.

راه های درمان سرطان بیضه

علائم سرطان بیضه

این نوع سرطان دارای علائم بسیار واضحی است. به همین خاطر بیشتر افراد در مراحل اولیه می‌توانند آن را تشخیص دهند. بزرگ شدن غیرعادی بیضه‌ها، احساس سنگینی در کیسه‌های بیضه‌ها، احساس درد در کشاله‌های ران‌ها و احساس درد در بیضه‌ها از علائم این بیماری هستند. کمردرد، جمع شدن مایع در کیسه بیضه و حساس شدن سینه‌ها از علائم دیگر ابتلا به سرطان بیضه می‌باشند. برخی اوقات فقط با انجام آزمایشات خاص می‌توان متوجه ابتلا به این سرطان شد. سردرد، تنگی نفس، درد شکم از علائم ابتلا به سرطان بیضه پیشرفته هستند.

برای آشنایی با انواع آزمایش ژنتیک بیشتر بخوانید!

سرطان بیضه بدخیم چیست؟

وقتی سرطان بیضه بدخیم است که رشد سلول‌ها بسیار زیاد و بیماری در بدن گسترش یافته باشد. اما اگر بیماری گسترشی نیافته باشد، سلول‌های سرطانی از نوع خوشخیم هستند. در سرطان بدخیم بیماری مقاومت زیادی دارد. به همین دلیل پزشک علاوه بر جراحی نیاز به استفاده از روش‌های دیگر درمانی مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی دارد. اما در سرطان خوشخیم فقط برداشتن بیضه و عمل جراحی کفایت می‌‌کند. البته تحقیق‌ها مشخص کرده‌اند که بیشتر مبتلایان به این بیماری دارای تومورهای خوشخیم هستند.

طول عمر بیماران سرطان بیضه

میزان ماندگاری سرطان بیضه در بدن می‌تواند طول عمر بیماران را مشخص کند. محققان بر این باور هستند که مدت زمان پیشرفت این بیماری پنج سال بعد از تشخیص است. اگر در این مدت بیمار بتواند روش‌های درمانی را طی کند و زنده بماند. به طور حتم بعد از آن نیز می‌تواند عمر طبیعی خود را داشته باشد و این سرطان تاثیری بر عمر او ندارد. البته افرادی که برای بار اول به این بیماری مبتلا شده‌اند، باید همچنان مراحل درمان و پیشگیری از ابتلای دوباره به این بیماری را بگذرانند. البته عواملی همچون نوع تومور، میزان گسترش تومور، سن بیمار، سابقه بیماری‌های فرد و نوع روش درمانی نیز می‌توانند طول عمر بیماران مبتلا به سرطان بیضه را تغییر دهند.

طول عمر سرطان بیضه

دلایل ابتلا به سرطان بیضه

هنوز دلیل اصلی ابتلا به سرطان بیضه مشخص نشده است اما به طور کلی وقتی رشد طبیعی سلول‌های سالم دچار مشکل شود، سلول‌های بدخیم به صورت بی‌رویه تولید می‌شوند و توده در بیضه‌ها تشکیل می‌شود. اما برخی از دلایل مانند بیضه نزول نکرده، عوامل ژنتیکی، رشد غیر عادی بیضه‌ها، عدم رعایت بهداشت فردی، ابتلا به ایدز و نوع نژاد می‌توانند سبب افزایش احتمال ابتلا به این سرطان شوند. گفتنی است که وقتی جنین در شکم مادر می‌باشد بیضه او تشکیل و در قسمت پایین کیسه قرار می‌گیرد. گاهی اوقات بعد از به دنیا آمدن نوزاد و تا یک سالگی او، روند پایین آمدن بیضه در کیسه طول می‌کشد. اما در برخی از مردان بیضه پایین نمی‌آید و باید تحت عمل ارکیدوپکسی قرار گیرند. مردانی که دچار این مشکل هستند، بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. مردانی که دارای نژاد سفید نیز هستند بیشتر از مردان سیاه‌پوست دچار این مشکل می‌شوند.

بهترین تخصصی ترین کادر درمانی آزمایشگاه ژنتیک در مشهد

تشخیص سرطان بیضه

نخستین روش تشخیص سرطان بیضه احساس وجود یک توده در بیضه و بزرگ شدن مکرر آن است. پزشک نیز از طریق معاینه جسمی بیضه‌ها می‌تواند این بیماری را تشخیص دهد. او با عبور دادن نور از بیضه‌ها از وجود توده مطلع می‌شود. در حالت عادی بیضه‌ها فقط دارای مایع هستند و نور از آنها عبور می‌کند. اما اگر توده‌ای در بیضه‌ها وجود داشته باشد، دیگر نوری عبور نمی‌کند. از دیگر روش‌ها می‌توان به سونوگرافی اسکروتوم اشاره کرد. در این روش از بیضه‌ها توسط امواج فراصوت عکسبرداری می‌شود تا توده سرطانی خوشخیم و بدخیم تشخیص داده شود. آزمایش خون نیز یکی دیگر از روش‌های تشخیص این بیماری است. زیرا به طور معمول با ابتلا به این سرطان هورمون‌های خاصی در بدن ترشح و وارد خون می‌شوند. راه دیگر تشخیص این بیماری استفاده از روش بیوپسی و برداشتن کامل بیضه آسیب دیده است. با استفاده از این روش بیماری تشخیص داده می‌شود و درمان می‌گردد.

پیشگیری از سرطان بیضه

به طور کلی هیچ راه پیشگیری برای سرطان بیضه وجود ندارد. اما افراد می‌توانند با تشخیص زودهنگام آن به درمان این بیماری کمک کنند. برای تشخیص زودهنگام افراد با احساس کمترین درد در بیضه‌های خود می‌توانند از روش خودآزمایی استفاده کنند. آنها می‌توانند در حمام و زمانی که کیسه‌های بیضه‌ها شل و افتاده می‌شوند، بیضه‌های خود را بچرخانند و از عدم وجود هر توده‌ای در آنها مطمئن شوند. البته افراد باید دقت کنند که همیشه یکی از بیضه‌ها از دیگری کمی بزرگ‌تر می‌باشد. همچنین یک توده کوچک شبیه بند ناف در بالا یا پایین بیضه وجود دارد که اسپرم را در خود ذخیره می‌کند. افراد دقت کنند که این توده را با توده سرطانی اشتباه نگیرند.

پیشگیری از سرطان بیضه 

روش های درمان سرطان بیضه

با ابتلا به سرطان بیضه سلول‌های سمینوما و غیر سمینوما در بیضه‌ها تشکیل می‌شوند. نخستین روش درمانی این سرطان جراحی بیضه و سپس برداشتن بیضه و غدد لنفاوی مربوط به آن است. پرتودرمانی و استفاده از اشعه ایکس برای از بین بردن سلول‌های بدخیم نیز روش دیگر درمان این سرطان نادر می‌باشد. تمامی سلول‌های سرطانی سمینوما و غیر سمینوما نسبت به شیمی درمانی و استفاده از داروهای آن نیز واکنش نشان می‌دهند.

هر کدام از روش‌های درمانی سرطان بیضه ممکن است دارای خطراتی باشند. در روش جراحی بیضه، برداشتن بیضه مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما اگر سرطان گسترش یافته و نیاز به برداشتن غدد لنفاوی هم باشد، ممکن است در طول عمل رگ‌های عصبی نزدیک به غدد لنفاوی آسیب ببینند و فرد با مشکلات جنسی و برگشت منی به مثانه روبرو شود. در بسیاری از موارد بعد از استفاده از روش جراحی باید از روش‌های شیمی درمانی و پرتودرمانی نیز استفاده کرد. این روش‌ها از بازگشت مجدد سرطان به بدن جلوگیری می‌کنند. از عوارض جانبی این دو روش می‌توان به قرمزی پوست، اسهال، خستگی مفرط، ریزش موها، ناباروری و کم خونی اشاره کرد.

علائم و تشخیض سرطان رحم با چند روش ساده

انواع سرطان بیضه

سرطان بیضه دارای انواع مختلفی است. بیضه نیز دارای سلول‌های مختلفی می‌باشد و هر سرطانی ممکن است از افزایش وجود یک نوع سلول ایجاد شده باشد. برای یک پزشک این موضوع اهمیت دارد که بداند سرطان از تشکیل بیش از حد کدام سلول ایجاد شده است. سلول‌های زایا عامل اصلی ایجاد این سرطان هستند. این سلول‌ها اسپرم مردان را می‌سازند. تومور این سلول‌ها به دو نوع سمینوما و غیر سمینوما تقسیم می‌شود. تومور سمینوما رشد کمتری نسبت به تومور غیر سمینوما دارد و کمتر گسترش می‌یابد. نوع دیگر سرطان بیضه به نام تومورهای استرومایی می‌باشند که در بافت‌های تولید هومون ایجاد می‌شوند. نوع دیگر این سرطان نیز از نوع سرطان ثانویه است. برخی اوقات فرد به دیگر سرطان‌ها مانند سرطان لنفوم، خون، پروستات، ریه و پوست دچار می‌شود و در اثر گسترش آنها به کل بدن به سرطان بیضه نیز مبتلا می‌گردد.

تفاوت واریکوسل و سرطان بیضه

واریکوسل و سرطان بیضه هر دو بر دستگاه تناسلی مردان و مخصوصا بیضه تاثیرگذار هستند اما با یکدیگر متفاوت می‌باشند. واریکوسل نوعی بیماری است که در اثر آن سیاهرگ‌های موجود در بیضه‌ها متورم می‌شوند. این بیماری بیشتر در اوایل بزرگسالی مردان و بعد از بلوغ بروز می‌کند. واریکوسل بیشتر در بیضه سمت چپ دیده می‌شود. وجود نارسایی در دریچه‌های سیاهرگ‌ها که خون را از بیضه به قلب منتقل می‌کنند، سبب ایجاد این بیماری می‌شود. این بیماری با روش‌های مناسب و متعددی قابل درمان است. اما سرطان بیضه در اثر رشد بدخیم سلول‌های بیضه ایجاد می‌شود. در سرطان سلول‌های زایا و تولیدکننده اسپرم بیش از حد تولید می‌گردند و تشکیل توده می‌دهند. البته تعداد افراد مبتلا به سرطان بیضه نیز زیاد نیستند. این دو بیماری را از روی علائم نمی‌توان از هم متمایز کرد به همین دلیل باید به متخصص اورولوژی مراجعه نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید بپسندید
زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد. برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.