در این مقاله خواهید خواند :
شاید بپسندید
علائم و انواع زگیل تناسلی

همه چیز درباره زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد.

برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.

زگیل تناسلی در کجاها ایجاد می‌شود؟

زگیل‌های تناسلی بیشتر در قسمت کشاله‌های ران، اطراف مقعد، کیسه بیضه و نوک و طول آلت تناسلی مردان ایجاد می‌شوند. همچنین این زگیل‌ها بیشتر در داخل و خارج دیواره‌های واژینال، ناحیه بین مقعد و واژن و همچنین دهانه رحم خانم‌ها ایجاد می‌گردند. قابل ذکر است که این زگیل‌ها می‌توانند در روی زبان و اطراف دهان زنان و مردان به دلیل برقراری رابطه جنسی دهانی ایجاد شوند. این زگیل‌ها با خراش و همچنین سوزش زیادی همراه هستند به طوری که در هنگام انجام رابطه جنسی دچار خونریزی می‌شوند.

انجام انواع آزمایش ژنتیک در  آزمایشگاه ژنتیک نسل فردا با پیشرفته‌ترین تجهیزات

زگیل تناسلی چگونه انتقال می‌یابد؟

بیشترین کسانی که به بیماری زگیل تناسلی مبتلا ‌می‌شوند زوجین هستند زیرا روابط جنسی برقرار می‌کنند. این بیماری پوستی می‌تواند از طریق روابط جنسی دهانی، واژن و مقعد در بین زنان و مردان منتقل ‌شود. البته شایع‌ترین راه انتقال این بیماری از طریق واژن می‌باشد به همین دلیل بهتر است افراد قبل و بعد از انجام رابطه جنسی به خوبی ناحیه تناسلی خود را با استفاده از مواد شوینده بشویند. رابطه جنسی مقعدی بسیار خطرناک است و عامل سرایت بسیاری از بیماری‌ها می‌باشد که زگیل تناسلی نیز یکی از آنها است. اما رابطه جنسی دهانی نیز عامل دیگر سرایت این بیماری می‌باشد که در صورت ابتلا به آن ممکن است در گوشه لب‌ها و اطراف زبان خال‌های گوشتی بزرگی ظاهر شوند.

اپیلاسیون یکی از روش‌‌های پرطرفدار برای تمیز کردن بدن و به خصوص ناحیه تناسلی است. اما استفاده از این روش در مراکز غیر بهداشتی نیز می‌تواند عامل دیگر ابتلا به این بیماری پوستی باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود افراد در هنگام اپیلاسیون از وسایل کاملا بهداشتی استفاده کنند. همچنین داشتن بدنی با سیستم ایمنی ضعیف، ابتلا به ایدز و داشتن روابط جنسی با شرکای جنسی متعدد نیز می‌توانند از دیگر راه‌های انتقال این بیماری باشند. گفتنی است وقتی این بیماری به کسی منتقل می‌شود دو هفته تا یک ماه طول می‌کشد تا زگیل‌ها ایجاد شوند. این زگیل‌ها بسیار ریز هستند و اصولا با چشم دیده نمی‌شوند.

انواع زگیل تناسلی

بیماری زگیل تناسلی دارای انواع مختلفی است و در دو تیپ کم خطر و پرخطر قرار می‌گیرد. زگیل‌های کم خطر در ناحیه واژن، مقعد و دهان ایجاد می‌شوند. این زگیل‌ها ظرف یک تا دو سال و بدون استفاده از هیچ روش درمانی از بین می‌روند. بسیاری از افراد این زگیل‌ها را با استفاده از روش های خانگی و داروهای گیاهی از بین ‌می‌برند. اما زگیل‌های پرخطر سبب ایجاد سرطان‌های دهانه رحم، واژن، بیضه، حنجره، زبان و مقعد، خونریزی و بی‌اختیاری ادرار می‌شوند.

به همین دلیل باید از روش‌های درمانی مختلف برای مداوای زگیل‌های پرخطر استفاده کرد. اگر زگیل‌های ریز به سرعت بزرگ شوند و در سطح ناحیه تناسلی گسترش یابند در تیپ پرخطر بیماری زگیل تناسلی قرار می‌گیرند. به طور کلی حدود ۱۰۰ نوع زگیل وجود دارد که ۶۰ نوع آنها در دست و پا ایجاد می‌شوند و ۴۰ نوع آنها از طریق تماس جنسی وارد بدن می‌شوند و در تیپ‌های مختلف قرار می‌گیرند.

درمان زگیل تناسلی مردان

علائم زگیل تناسلی

به دلیل تفاوت ناحیه تناسلی بدن زنان و مردان علائم ایجاد بیماری زگیل تناسلی نیز در آنها متفاوت است. از علائم ابتلا به این بیماری در مردان می‌توان به ایجاد توده و برجستگی شدید در ناحیه تناسلی به خصوص آلت، تغییر رنگ آلت تناسلی به قهوه‌ای تیره و یا صورتی اشاره کرد. خارش و سوزش بسیار شدید، احساس درد در حین انجام رابطه جنسی و خونریزی نیز از علائم دیگر ابتلا به این بیماری هستند.

اما ایجاد زائده‌های خاکستری و گوشتی در اطراف واژن، ایجاد زائده در قسمت داخلی واژن، اطراف مقعد و بالای ران، خارش ناحیه مقعد و واژن از علائم ابتلا به زگیل تناسلی در زنان می‌باشند. همچنین تغییر رنگ ادرار، مسدود شدن مجاری ادراری، احساس درد و خونریزی در هنگام برقراری رابطه جنسی نیز از دیگر علائم ابتلا به این بیماری در زنان هستند. به طور کلی اگر افراد نوعی زگیل را در بدن خود به خصوص نواحی تناسلی مشاهده کردند بهتر است به پزشک مراجعه کنند تا از پیشرفت آن جلوگیری نمایند.

گروه‌هایی که حتما باید برای انجام مشاوره ژنتیک قبل از بارداری اقدام کنند!

درمان زگیل تناسلی

در صورت خفیف بودن بیماری زگیل تناسلی از دارو و روش‌های درمان خانگی برای رفع آن استفاده می‌شود. اما در صورت پیشرفت آن باید از دیگر روش‌های درمانی استفاده کرد. در صورت تشخیص زودهنگام این بیماری، درمان آن نیز راحت‌تر می‌باشد. زیرا از بین بردن زگیل‌های ریز و نرم از زگیل‌های گوشتی و برجسته آسان‌تر است. مردان می‌توانند از تمامی روش‌های درمانی مانند استفاده از دارو و پماد، جراحی، کرایوتراپی، لیزردرمانی، الکتروکوتر و یا سوزاندن زگیل‌ها استفاده کنند.

اما زنان اگر در شرایط خاص مانند بارداری و شیردهی باشند نباید از برخی از این روش‌ها مانند لیزردرمانی و الکتروکوتر استفاده کنند. زیرا این روش‌ها ممکن است روی جنین و شیر مادر تاثیرگذار باشند. در روش کرایوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع زگیل‌ها منجمد می‌شوند و از بین می‌روند. برای استفاده از این روش می‌توان از بی‌حسی موضعی استفاده کرد، البته بعد از اتمام کار بیمار با کمی سوزش و خارش در ناحیه تناسلی خود روبرو می‌شود.

در روش درمانی الکتروکوتر نیز انواع زگیل تناسلی با استفاده از جریان برق سوزانده می‌شوند. در این روش می‌توان بیمار را بیهوش و یا اینکه از بی‌حسی موضعی استفاده کرد. در عمل‌ جراحی نیز استفاده از بی‌حسی موضعی کفایت می‌کند. در این روش زگیل‌ها توسط ابزار جراحی بریده و جدا می‌شوند. برای استفاده از روش لیزردرمانی می‌توان بیمار را بیهوش کرد و یا از بی‌حسی استفاده نمود. در این روش بافت زگیل‌ها توسط پرتوهای نوری بسیار قوی از بین می‌روند.

به طور کلی کرایوتراپی و لیزردرمانی از بهترین روش‌ها برای درمان این بیماری هستند. در این میان لیزر چون به طور عمقی انواع ریز و درشت زگیل‌های تناسلی را از بین می‌برد طرفداران بیشتری دارد. البته افراد باید در نظر داشته باشند که عامل ایجاد این زگیل‌ها تا دو سال در بدن افراد می‌مانند و هر لحظه ممکن است این زگیل‌ها دوباره برگردند.

راه‌های تشخیص زگیل تناسلی

گاهی اوقات فرد برخی از علائم بیماری زگیل تناسلی را دارد اما پزشک نمی‌تواند به نتیجه قطعی درباره وجود آن برسد. به همین دلیل از روش‌های مختلف دیگر مانند تست پاپ اسمیر و آزمایش خون استفاده می‌کند. خانم‌های بالای ۳۵ سال باید سالانه تست پاپ اسمیر را انجام دهند تا وضعیت رحم خود را بررسی کنند و از عدم وجود عفونت و هر بیماری دیگر مطمئن شوند. در این تست با استفاده از دستگاهی دهانه واژن باز می‌گردد و با استفاده از یک برس تعدادی سلول از دیواره‌های رحم برداشته می‌شود. تست پاپ اسمیر فقط مخصوص خانم‌ها می‌باشد. اما آزمایش خون روشی بسیار مطمئن است که می‌تواند نتیجه قطعی ابتلا به این بیماری را در زنان و مردان مشخص نماید.

معتبر ترین دپارتمان رادیولوژی و سونوگرافی در مشهد

واکسن زگیل تناسلی

افرادی که روابط جنسی زیادی دارند می‌توانند برای پیشگیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی از واکسن استفاده کنند. دو واکسن گارداسیل و گارداسیل ۹ از واکسن‌های خوب برای پیشگیری از ابتلا به تیپ‌های کم خطر و پرخطر هستند. این دو واکسن برای زنان و مردان قابل استفاده است. این واکسن‌ها ضمن پیشگیری از ابتلا به این بیماری احتمال ابتلا به سرطان دهانه رحم و سرطان مقعد را نیز کاهش می‌دهند.

استفاده از این دو واکسن به صورت سه دوز می‌باشد. یک تا دو ماه پس از زدن دوز اول باید نسبت به استفاده از دوز دوم اقدام کرد. دوز سوم را نیز باید پس از گذشت ۶ ماه از تزریق دوز اول مورد استفاده قرار داد. بسیاری از پزشکان معتقد هستند که تاثیر این واکسن‌ها طولانی مدت است. البته افراد نباید به استفاده از واکسن بسنده کنند. بلکه باید مراقبت روابط جنسی پرخطر نیز باشند و در هنگام برقراری رابطه جنسی از لوازم بهداشتی و کاندوم استفاده نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید بپسندید
زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد. برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.