در این مقاله خواهید خواند :
شاید بپسندید
میگرن

میگرن سردردی متفاوت

یکی از انواع سردردها میگرن نام داشته که بیشتر افراد نیز با این نوع سردرد آشنایی دارند. می‌توان گفت این سردردها ضربان‌دار بوده و معمولاً در یک طرف سر خود را نشان می‌دهند. این نوع سردردها یک سری علائم نیز با خود به همراه دارند. به عنوان مثال حساسیت شدید به نور، صدا و بوهای مختلف، استفراغ و حالت تهوع جزو علائم این نوع سردردها می‌باشند. میگرن‌ زمستانی ممکن است ساعت‌ها و روزها فرد را درگیر کرده و مشکلات زیادی را برای او به وجود بیاورند. در بعضی مواقع به قدری این سردردها شدید هستند که فرد نمی‌تواند فعالیت‌های روزمره خود را انجام دهد و ممکن است با اختلال زیادی در این زمینه مواجه گردد.

میگرن چیست

انواع میگرن

این سردردها انواع مختلفی دارند. به عنوان مثال میگرن همراه با علامت هاله یکی از سردردهای بسیار پیچیده می‌باشد. تقریباً یک چهارم افرادی که دچار این مشکل هستند با این نوع درد نیز مواجه می‌شوند. این نوع درد می‌تواند تغییرات زیادی بر روی بینایی افراد ایجاد کند. به صورتی که افراد قدرت در تکلم نداشته و همواره احساس بی‌حسی و گزگز در یک طرف بدن خود می‌کنند.

همه چیز درباره ی انواع آزمایش ژنتیک که هرگز نمیدانستید وجود دارند!!!

میگرن بدون هاله

یکی از انواع این سردردها، میگرن بدون هاله می‌باشد. البته تشخیص آن تا حدودی مشکل است. زیرا علائم آن نسبت به مدل‌های دیگر مشابه می‌باشد. معمولاً افرادی که با این نوع درد مواجه هستند حساسیت شدیدی به نور داشته و در هنگام انجام فعالیت بدنی درد شدیدی را احساس می‌کنند. همچنین افراد استفراغ و حالت تهوع داشته و یک درد تپنده یا ضربان‌دار را در قسمت سر خود تجربه می‌کنند.

میگرن بدون درد

شاید برای شما جالب باشد که بدانید این سردردها خاموش بوده و هیچگونه علائمی ندارند. البته این موضوع بسیار هشدار دهنده است و شما باید در صورت مواجه شدن با علائم آن سریعاً به دکتر مراجعه کنید. به عنوان مثال علائمی مانند اختلالات بینایی، حالت تهوع، سرگیجه و … که هیچگونه سردردی به همراه ندارند جزو این دسته هستند. افراد در مواجه شدن با این علائم باید به دکتر معالج مراجعه کنند تا بتوانند این درد را پیگیری نمایند.

میگرن همی پلژی

یکی از سردردهای میگرنی است که علائمی شبیه به علائم سکته مغزی دارد که به آن همی پلژی گفته می‌شود. افرادی که معمولاً این درد را در طول عمر خود تجربه می‌کنند با علائمی مانند کاهش بینایی، احساس سوزن سوزن شدن در بدن، ضعف در یک طرف بدن و یا بی‌حسی در یک سمت بدن مواجه می‌شوند. این علائم ممکن از چند ساعت تا چند روز نیز ادامه داشته باشند. البته در این نوع مشکل شما سردردهای شدیدی نیز احساس نمی‌کنید.

بهترین آزمایشگاه ژنتیک پزشکی با حرفه‌ای‌ترین کادر تخصصی پزشکان ژنتیک

میگرن شبکیه

زمانی که سردردهای شما شروع می‌شوند ممکن است بینایی یک چشم شما به صورت موقتی و کوتاه مدت کاهش پیدا کرده و یا در بعضی مواقع به صورت کامل از بین برود. معمولاً زنان باردار در طول دوران بارداری خود این مشکل را تجربه می‌کنند‌. اما ممکن است بعد از زایمان این مشکل به صورت کامل برطرف شود. این سردرد علائمی مربوط به میگرن هاله‌ای دارد‌. اگر شما با این نوع مشکل مواجه شدید حتماً به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کرده تا بررسی‌های بیشتری بر روی شما به عمل آید.

علل ایجاد میگرن

علت‌های زیادی در به وجود آمدن این سردردها وجود دارند. به عنوان مثال وجود ادویه‌های زیاد در غذا، گرسنگی‌های طولانی مدت، تغییرات شدید آب و هوایی، تغییر در الگوی خواب، کم شدن آب بدن، نور زیاد، تغییرات هورمونی مخصوصاً در خانم‌های باردار، عوارض بعضی از داروها، مصرف بیش از اندازه الکل و سیگار، صداهای بسیار بلند، مصرف پنیر و غذاهای مانده و چرب، بوهای تند و بسیار خاص و همچنین استرس جزو علت‌‌های به وجود آمدن میگرن‌ها می‌باشند.

علائم میگرن

علت میگرن در خانم‌ها

در نظر داشته باشید که خانم‌ها بیشتر با میگرن مواجه هستند‌. به دلیل وجود تغییرات هورمونی در زنان باردار و یائسه ممکن است این علائم خود را نشان داده و این خانم‌ها با این سردردها مواجه شوند. تغییرات هورمون‌ها یک عامل اصلی در ایجاد این مشکل در خانم‌ها می‌باشند‌. افراد باید این موضوع را جدی گرفته و سریعاً به دکتر مراجعه کنند تا بتوانند از به وجود آمدن مشکلات بعدی جلوگیری نمایند.

درد میگرن به چه صورت است؟

معمولا این سردردها حدود ۴ ساعت به طول می‌انجامند و در بعضی مواقع ممکن است تا چند روز نیز ادامه پیدا کنند. افرادی که به این مشکل مبتلا هستند معمولاً ۳ یا ۴ بار در ماه آن را تجربه می‌کنند. البته تعداد دفعات حمله‌های میگرنی متفاوت می‌باشند‌. در نظر داشته باشید که این سردردها در ابتدا با یک سری دردهای مبهم در اطراف سر شروع شده و سپس به تدریج و با گذشت زمان این دردها متمرکز و ضربان‌دار می‌شوند. در بعضی مواقع و در بعضی از افراد ممکن است این سردردها از یک سمت سر به سمت دیگر نیز جابجا شوند. معمولا این سردردها به صورت منتشر شده در قسمت‌های مختلف سر هستند. اما در بعضی مواقع نیز در ناحیه پیشانی به صورت متمرکز این سردردها خود را نشان می‌دهند. بسیاری از افراد از دردهای پشت چشم شکایت دارند و این دردها را تجربه می‌کنند.

آیا هپاتیت ب درمان دارد؟ برای حفظ سلامتی خود با علائم هپاتیت ب آشنا شوید!!

علائم میگرن

می‌توان گفت سردردهای ناشی از میگرن معمولاً همراه با حالت تهوع و استفراغ می‌باشند. افراد معمولا در این دردها از حساسیت شدید به نور، صدا و بو شکایت دارند. اگر شما با این علائم مواجه شدید باید سریعاً به پزشک مراجعه کرده و آن‌ها را پیگیری نمایید‌. همچنین با توجه به نوع سردردهای شما این علائم متفاوت می‌باشند. در بعضی افراد ممکن است با بی‌حسی یک سمت بدن و یا حالت سوزن سوزن شدن نیز این دردها همراه باشند.

درمان میگرن

در نظر داشته باشید یک درمان مشخص برای این مشکل وجود ندارد‌. اما شما با تنظیم ساعت خواب و بیداری خود و همچنین انجام ورزش منظم، کنترل استرس و تهیه یک برنامه غذایی بسیار عالی می‌توانید به راحتی از حملات میگرنی خود جلوگیری کرده و آن‌ها را کنترل کنید. بهتر است عواملی که سبب به وجود آمدن این سردردها در شما می‌شوند را شناسایی کرده و تا جای ممکن از این عوامل دوری کنید. به عنوان مثال سر و صدا و یا بوهای شدید ممکن است سبب ایجاد این نوع سردردها در افراد شوند. پس بهتر است تا جای ممکن از این عوامل دوری کرده تا بتوانید میگرن خود را کنترل کنید.

درمان میگرن

برای درمان میگرن چه بخوریم؟

مصرف سبزیجات و میوه‌های تازه سبب می‌شود که تا حدودی شما بتوانید این سردردها را کاهش دهید. در نظر داشته باشید که مصرف غذاهای پر ادویه سبب تشدید سردردهای میگرنی می‌شوند. پس بهتر است غذاهای ساده و کم ادویه را میل نمایید. همچنین از گرسنگی کشیدن بیش از حد نیز بپرهیزید. زیرا این موضوع می‌تواند سردردهای شما را تشدید کند.

دشمن میگرن

در نظر داشته باشید که امروزه دست و پنجه نرم کردن با استرس بسیار طبیعی است‌. اما شما با کنترل این موضوع می‌توانید تا حدود زیادی سردردهای میگرنی خود را کاهش دهید. گوش دادن به موزیک آرام و گوشنواز، همنشینی با طبیعت، یوگا، پیاده‌روی کوتاه مدت، انجام ورزش‌های سبک می‌توانند دشمن میگرن بوده و مشکلات شما را تا حدود بسیار زیادی برطرف کنند. در نظر داشته باشید هر چقدر با خود و جسم و روحتان دوست بوده و با آن‌ها بهتر برخورد کنید می‌توانید تا حدود زیادی دردهای خود را کاهش داده و مشکلات خود را درمان کنید.

ژنوم چیست؟ و چه تفاوتی با ژن دارد؟

درمان میگرن در خانه

بهترین روش برای درمان میگرن در خانه استفاده از روغن‌های مخصوص برای ماساژ می‌باشد. شما می‌توانید مقدار کمی از این روغن‌ها را در قسمت سر ماساژ داده و تا حدودی به کنترل سردردهای خود کمک کنید. همچنین دوری از استرس نیز یک درمان بسیار عالی برای میگرن می‌باشد. نوشیدن آب کافی نیز تا حدودی می‌تواند این سردردها را درمان کند‌. زیرا علت بعضی از سردردهای میگرنی کمبود آب درون بدن می‌باشد‌. شما با تامین آب بدن خود می‌توانید این مشکل را به راحتی برطرف کنید.

درد میگرن کجای سر است؟

در نظر داشته باشید که نمی‌توان یک جای مشخص برای این نوع دردها در نظر گرفت‌. با توجه به نوع میگرن افراد، هر کدام از این دردها نیز در قسمت‌های مختلف وجود دارند. به عنوان مثال بیشتر سردردهای میگرنی در یک سمت سر و در هاله سر ایجاد می‌شوند. البته بعضی افراد نیز با درد شدید در قسمت پشت چشم مواجه شده و از این دردها شکایت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شاید بپسندید
زگیل تناسلی یک زائده نرم و گوشتی است که در خارجی‌ترین لایه پوست ظاهر می‌شود و با روش‌های مختلف می‌توان آن را از بین برد. برقراری رابطه جنسی جزئی از زندگی مشترک افراد است. اما در هنگام آمیزش جنسی باید اصول بهداشتی را مدنظر قرار داد و از روابط جنسی پرخطر که احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف را ایجاد می‌کنند نیز پرهیز کرد. زگیل تناسلی یکی از بیماری‌هایی است که در اثر رعایت نکردن بهداشت و انجام روابط جنسی پرخطر در افراد با سنین مختلف ایجاد می‌شود. در اثر ابتلا به این بیماری زائده‌های گوشتی سرخ، نرم و برجسته‌ای در روی پوست افراد ظاهر می‌شود. احتمال ایجاد این زائده‌های پوستی آزاردهنده در مردان و زنان وجود دارد. این زائده‌های پوستی که با نام Hpv نیز شناخته می‌شوند در اطراف مقعد و ناحیه تناسلی افراد ظاهر می‌گردند. سرعت گسترش آنها در روی پوست بسیار زیاد است. زگیل تناسلی نوعی بیماری عفونی و ویروسی مقاربتی می‌باشد. این بیماری در اثر انتقال ویروس پاپیلوما در افراد مختلف ایجاد می‌گردد.